Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Piotr Kowalski
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Le allergie - Alergie
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń rozumie i stosuje w swoich wypowiedziach słownictwo dotyczące różnego rodzaju alergii.
Uczeń opisuje różne rodzaje alergii i związane z nimi alergeny.
Uczeń udziela rad dotyczących alergii pokarmowych i oddechowych.
Uczeń stosuje w swoich wypowiedziach tryb przypuszczający condizionale semplice.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i leksykalne.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe – użycie obrazu i dźwięku, umiejscowienie nowych słów w kontekście, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego, wprowadzanie słów i zwrotów do kontekstu sytuacyjnego, używanie skojarzeń wzrokowych i słuchowych.
Strategie kognitywne – analiza danych językowych.
Strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów czytanych i słuchanych.
Strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia.
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupie;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer, laptop lub tablet z dostępem do internetu, rzutnik lub tablica multimedialna, głośniki lub słuchawki, materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i cele lekcji oraz krótko zapowiada jej przebieg.
Nauczyciel zadaje uczniom pytania: „Chi di voi è allergico? A che cosa siete allergici?”
Uczniowie opowiadają o swoich alergiach. W razie konieczności nauczyciel podpowiada nieznane dotychczas słownictwo.
Po tym wprowadzeniu, uczniowie przystępują do burzy mózgów i starają się stworzyć mapę myśli dotyczącą rodzajów alergii, alergenów i innego słownictwa związanego z alergiami.
Uczniowie zapoznają się z zadaniami do artykułu o alergiach zamieszczonego na początku materiału, a następnie przystępują do samodzielnej pracy z tekstem i szukają w nim informacji koniecznych do wykonania ćwiczeń.
Faza realizacyjna:
Po omówieniu tekstu Le allergie i przed przystąpieniem do pracy z multimedium bazowym, należy omówić kolejną część materiału – tekst dotyczący odmiany czasowników w trybie przypuszczającym condizionale semplice.
Uczniowie tworzą, pracując indywidualnie, po dwa‑trzy zdania zawierające tryb przypuszczający condizionale i poznane dotychczas słownictwo dotyczące alergii.
Uczniowie wykonują zadania nr 3, 4 i 5 z sekcji Sprawdź się.
Następnie należy przejść do multimedium bazowego. Jest to ilustracja interaktywna, przedstawiająca najpopularniejsze alergeny pokarmowe i oddechowe. Warto dać uczniom kilka minut na samodzielne zapoznanie się z multimedium, zaznaczając, że dzięki niemu poznają nazwy różnych alergenów, a także uzyskają informacje na temat alergii przez nie wywoływanych. W czasie pracy samodzielnej uczniów, nauczyciel pomaga wyjaśnić nieznane słowa tym, którzy zgłoszą problemy w zrozumieniu analizowanej treści.
Po wstępnym zapoznaniu się uczniów z multimedium, celem powtórzenia materiału, nauczyciel wyświetla pojedyncze ilustracje z multimedium i prosi uczniów o podanie nazwy po włosku tego, co przedstawiają. Można również poprosić uczniów o dobranie się w pary i wzajemne zadawanie pytań o alergeny przedstawione na ilustracjach.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel organizuje w klasie grę w odgadywanie słów po literze z materiału interaktywnego. Uczniowie mogą być podzieleni na grupy, które zdobywają po jednym punkcie za odgadnięcie właściwej litery i trzy punkty za odgadnięcie słowa. Punkty można także tracić, poprzez proponowanie liter nie należących do odgadywanego słowa. Na początku gry każda grupa startuje z pulą pięciu punktów. Pierwsze miejsce zajmuje grupa, która na koniec rozgrywki zdobędzie najwięcej punktów.
Celem podsumowania pracy z e‑materiałem wybrana lub chętna osoba losuje karteczkę z wybraną nazwą alergenu i ma za zadanie opisać go w języku włoskim, bez podawania nazwy. Reszta uczniów ma za zadanie odgadnąć o jaki alergen chodzi. Osoba, której uda się odgadnąć jako pierwszej, losuje karteczkę i opisuje następne alergen.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczniowie mogą wykonać ćwiczenia, które nie zostały wykorzystane podczas zajęć. W szczególności:
ćwiczenie do medium nr 1, ćwiczenia z sekcji Sprawdź się nr 1, 2, 6, 7, 8.
Materiały pomocnicze:
Karteczki z nazwami alergenów z ilustracji interaktywnej.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium bazowe może być wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia w domu, na przykład w ramach przygotowania się do sprawdzianu ze słownictwa związanego ze zdrowiem i jego ochroną oraz stylem życia.
Multimedium bazowe może zostać również wykorzystane przy okazji realizacji innych tematów, na przykład jedzenia (w zakresie dotyczącym alergenów pokarmowych).