Scenariusz lekcji - "Redagowanie dokumentu tekstowego z elementami grafiki"
Scenariusz lekcji – Redagowanie dokumentu tekstowego
z elementami grafiki
Cele
Cele główne:
Opracowanie za pomocą komputera dokumentu zawierającego tekst i grafikę.
Wykorzystanie umiejętności posługiwania się komputerem do tworzenia dokumentu na gazetkę szkolną.
Przekazanie zwięzłych i czytelnych treści z wykorzystaniem formatowania i estetyki.
Recenzowanie wybranej encyklopedii multimedialnej, jako sposób na poznanie jej zawartości i zachęcenie innych do nauki.
Cele operacyjne:
Kategoria A: Zapamiętywanie wiadomości.
Uczeń:
zidentyfikuje rodzaj stylu i kroju czcionki,
rozpozna rodzaj wyrównania akapitu,
rozróżni paski narzędzi.
Kategoria B: Rozumienie wiadomości.
Uczeń:
wyjaśni wybrany rodzaj orientacji strony,
opisze sposoby wstawiania do tekstu obiektów graficznych i tekstowych.
Kategoria C: Stosowanie wiadomości w sytuacji typowej.
Uczeń:
odszuka, skopiuje lub wytnie i wstawi wybrany fragment tekstu i rysunku
zmieni krój, styl i wielkość czcionki
zmieni rozmiary wstawionego obiektu
sprawdzi i poprawi błędy w tekście
Kategoria D: Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych.
Uczeń:
użyje zaawansowanych metod formatowania strony (np. podział na kolumny, oblewanie tekstem obiektów graficznych, wypunktowanie i numerowanie, obramowanie i cieniowanie),
przygotuje dokument do wydruku i zapisze na dyskietce.
Postawy:
Uczeń:
uświadomi sobie użyteczność edytora tekstu w opracowywaniu dokumentów,
rozumie potrzebę nabycia umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji,
uświadomi sobie potrzebę ochrony praw autorskich dokumentów i programów komputerowych.
2. Metoda i forma pracy
Metoda: dyskusja naprowadzająca, praca z komputerem
Forma pracy: zbiorowa, indywidualna.
3. Środki dydaktyczne
komputer, encyklopedie multimedialne Optimus Pascal, np*.”Historia świata”, „Jak to działa”, „Nauka”, „Technika”, „Cywilizacja”, „Przyroda”, „Perełki Europy Środkowej”, „Cywilizacje starożytne”, „Muzeum Narodowe w Warszawie”.*
4. Przebieg zajęć
Przed rozpoczęciem zajęć warto je zaplanować pod względem przygotowania ucznia do pracy z edytorem tekstu. Uczeń powinien umieć:
posługiwać się myszką i klawiaturą,
redagować proste dokumenty tekstowe,
uruchamiać i obsługiwać CD‑Rom,
sporządzać proste rysunki,
kopiować, wycinać i przenosić bloki tekstu i grafikę,
drukować dokumenty,
Właściwy przebieg lekcji:
Podanie tematu i uświadomienie celu lekcji.
Omówienie wyglądu i rozmiaru dokumentu do sporządzenia.
Podjęcie decyzji o wyborze encyklopedii multimedialnej do recenzowania.
Podanie kolejności działań.
Część I:
Zaprezentowanie encyklopedii na płytach CD znajdujących się w pracowni komputerowej.
Postawienie problemu do rozwiązania polegającego na przedstawieniu zawartości płyty w postaci spisu treści oraz krótkiej charakterystyki.
Wypisywanie na tablicy przykładowych elementów formatowania dokumentu; napis WordArt, lista wypunktowana i numerowana, wcięcia akapitu, otaczanie tekstem grafiki, obramowanie.
Przypomnienie o sposobach kopiowania tekstu i grafiki.
Konieczność podania źródła informacji w ramach ochrony praw autorskich
i programów komputerowych
Podanie kryteriów oceny pracy: spełnienie wymagań formatowania pliku tekstowego oraz dokonanie zapisu wykonawcy i źródła.
Część II:
Wybór encyklopedii do recenzowania.
Praca indywidualna uczniów przy komputerach.
Przeglądanie encyklopedii i wyszukiwanie informacji.
Zapisywanie wyników pracy do dokumentu tekstowego Word.
Pozyskiwanie grafiki ilustrującej encyklopedię za pomocą klawisza „Print Screen”
z płyty CD.Indywidualna korekta i pomoc podczas obróbki rysunku.
Umieszczenie grafiki za pomocą typowych narzędzi Wstaw -→ Rysunek.
Formatowanie dokumentu i zapisywanie zmian.
Zapisywanie pliku na dyskietce.
Ocena pracy.
Zakwalifikowanie najlepszych prac do wydruku.