Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz lekcji

Temat lekcji

Redagujemy i formatujemy teksty na podstawie wzorów

Cele lekcji

Wiadomości

Uczeń potrafi:

  • omówić pojęcie formatowania dokumentu tekstowego;

  • wyszczególnić charakterystyczne cechy wzorca dokumentu tekstowego;

  • opisać elementy charakterystyczne dla wzorca wizytówki;

  • opisać elementy charakterystyczne dla listu;

  • opisać elementy charakterystyczne dla zaproszenia;

  • wymienić metody formatowania dokumentu według podanego wzoru.

Umiejętności

Uczeń potrafi:

  • wprowadzać poprawnie tekst do dokumentu;

  • formatować tekst według podanego wzorca, wykorzystując formatowanie czcionek i akapitu;

  • wstawiać rysunki wykonane w programie Paint do edytora Word;

  • drukować przygotowane dokumenty tekstowe.

Metody nauczania

  • pogadanka;

  • laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu.

Środki dydaktyczne

  • podręcznik oraz płyta CD z przykładami.

Uwarunkowania techniczne

  • lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich z zainstalowanym programem Power Point;

  • projektor multimedialny.

Przebieg lekcji

Etap

Zadanie

Przebieg realizacji

Uwagi do realizacji

Faza przygotowawcza

– czynności organizacyjne (5 min)

– powtórzenie wiadomości (10 min)

  • przypomnienie czynności składających się na edycję i formatowanie tekstu

  • przypomnienie poleceń, z jakich korzysta się w celu formatowania tekstu (Czcionka, Akapit z menu Format)

  • podanie tematu lekcji

  • przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią

Faza realizacyjna

  • otworzenie dokumentu z płyty CD‑ROM

  • analiza otwartego dokumentu – odczytanie rodzaju, rozmiaru i stylu zastosowanych czcionek

  • analiza sposobu wyrównania tekstu

  • odczytanie z podręcznika wzorca wizytówki

  • stworzenie trzech wizytówek według wzorca podanego w podręczniku

  • zapisanie wizytówek w oddzielnych dokumentach edytora Word

  • otworzenie dokumentu zawierającego tekst zaproszenia (niesformatowany)

  • omówienie wzorca zaproszenia – jakie elementy powinny się w nim znaleźć oraz jak powinny być sformatowane

  • sformatowanie otwartego dokumentu według wcześniej omówionego wzorca

  • zapisanie zaproszenia na dysku i otworzenie nowego dokumentu edytora Word

  • zredagowanie zaproszenia dla rodziców na uroczystość szkolną

  • formatowanie tekstu według wzorca zaproszenia

  • zapisanie zaproszenia w pliku

  • zapoznanie uczniów ze wzorcem listu

  • omówienie sposobu rozmieszczania treści listu na stronie

  • zredagowanie krótkiego listu do kolegi

  • formatowanie tekstu za pomocą poznanych zasad wzorca

  • zapisanie listu w pliku

  • napisanie tekstu zaproszenia na przyjęcie urodzinowe

  • nadanie zaproszeniu atrakcyjnego wyglądu za pomocą modyfikacji czcionek i akapitu

  • wykonanie rysunku w edytorze grafiki jako elementu zdobiącego zaproszenie

  • wstawienie wykonanego rysunku do zaproszenia i jego właściwe ustawienie na stronie

  • wybór najlepszej pracy

  • drukowanie wybranej pracy za pomocą drukarki sieciowej

Faza podsumowująca

– powtórzenie (5 min)

  • wymienienie przez uczniów charakterystycznych cech formatu wizytówki, zaproszenia i listu

Bibliografia

[1] Białowąs J., Chmielewska K., Drogowski A., Figielska‑Pezda E., Mordaka M., Informatyka 2000. Podręcznik dla szkoły podstawowej, Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2000.

[2] Białowąs J., Chmielewska K., Czerwińska E., Jakutowicz M., Mordaka M., Informatyka 2000. Poradnik metodyczny dla nauczycieli szkoły podstawowej (kl. IV–VI), CD‑ROM, Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2000.

[3] Białowąs J., Czajkowski M., Garczyński J., Pindelski K., Poschmann P., Wojciechowski Z., Informatyka 2000. Zbiór ćwiczeń uzupełniających dla szkoły podstawowej (kl. IV–VI), Wydawnictwo „Czarny Kruk, Bydgoszcz 2001.

Załączniki

Czas trwania lekcji

2 x 45 minut

Uwagi

R1CnLWTRJajBR

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 75.33 KB w języku polskim
RJuqel5O15Fht

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 92.00 KB w języku polskim