Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Agnieszka Bujala
Przedmiot:
Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć:
Quand trop de sport nuit à la santé…
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
powtarza i utrwala użycie zwrotów wyrażających przyczynę i skutek,
wyraża swoje zdanie na temat uzależnienia od sportu i opisuje jego negatywne skutki,
opowiada o ekstremalnym biegu górskim.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija umiejętność informowania o przyczynach i skutkach,
zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: czytanie i słuchanie
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, jednokrotny wybór, łączenie obrazu z tekstem, grupowanie słów, uzupełnianie tekstu, łączenie tekstu z audio
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów pisanych i słuchanych
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym
metody problemowe: metoda aktywizująca, metody dedukcyjne
metoda praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe
metoda programowa: przy użyciu komputera
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i możliwością odtwarzania dźwięku
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel rozpoczyna lekcję od pytania, czy nadmiar sportu może szkodzić zdrowiu. Prosi uczniów o wyrażenie krótkiej opinii w języku francuskim na ten temat. Następnie nauczyciel informuje, że lekcja będzie dotyczyła uzależnienia od aktywności fizycznej, jej przyczyn i skutków.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Nauczyciel sprawdza wykonane zadania i prosi o zapoznanie się z treścią kącika gramatycznego.
Nauczyciel przypomina zagadnienia gramatyczne - wyrażenia informujące o przyczynach i skutkach. Uczniowie wykonują kolejne ćwiczenia.
Przed przejściem do pracy z plikiem audio nauczyciel pyta uczniów, czy słyszeli o ultramaratonach w Polsce. Następnie przedstawia kilka ciekawostek o górskim biegu Ultra‑Trail du Mont‑Blanc. Po zapoznaniu się z nagraniem uczniowie samodzielnie rozwiązują zadania do multimedium.
Nauczyciel sprawdza wykonane zadania.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują ćwiczenia 1‑6 z bloku „Sprawdź się”.
Nauczyciel prosi uczniów o połączenie się w pary. Jeden z uczniów odgrywa rolę osoby, która nie czuje się w formie mimo regularnego i intensywnego uprawiania sportu. Drugi uczeń zadaje pierwszemu pytania naprowadzające na uzależnienie od sportu i negatywne skutki nadmiernej aktywności fizycznej. Wspólnie wyciągają wnioski.
Praca domowa:
Ćwiczenia 7 i 8. z bloku „Sprawdź się”
Materiały pomocnicze:
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Plik audio może posłużyć na lekcji, na której pojawi się temat sportów ekstremalnych i uzależnienia od sportu.