Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot:
Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć:
L’école en France
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, 8 klasa, poziom A1
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje ciekawostki dotyczące szkoły we Francji,
porównuje system szkolny w Polsce i we Francji,
opisuje system edukacji w Polsce.
Cele motywacyjne
Zaspokaja potrzebę ciekawości (poznaje ciekawostki dotyczące nauki we Francji), porównuje cechy charakterystyczne szkół we Francji i w Polsce. Rozwija umiejętność wypowiedzi pisemnej.
Strategie uczenia się
Strategie pamięciowe, strategie kognitywne
Metody/techniki nauczania
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym,
metody aktywizujące: skojarzenia,
metody praktyczne: tabele leksykalne,
metody programowane: przy użyciu nowych technologii.
Formy zajęć:
praca samodzielna, praca w parach
Środki dydaktyczne:
komputer z możliwością odtwarzania dźwięku, tablety/smartfony
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
PRZED LEKCJĄ:
Nauczyciel prosi uczniów, aby wyszukali ciekawostki na temat systemu oświaty we Francji. Podpowiada im, że potrzebne im informacje mogą znaleźć na stronach internetowych w języku polskim. Prosi również, by w słowniku wyszukali francuskie odpowiedniki podstawowych słów (np. egzamin, klasa, przerwa etc.).
Nauczyciel wita uczniów w języku francuskim i zachęca ich do podzielenia się informacjami, które wyszukali przed lekcją. Prosi również o podanie słówek, które zdecydowali się przetłumaczyć. Nauczyciel zapisuje słownictwo na tablicy.
Faza realizacyjna:
Praca z tekstem: wybrani/chętni uczniowie czytają na głos tekst dotyczący szkolnictwa we Francji. Nauczyciel prosi uczniów, aby rozwiązali w parach ćwiczenia dotyczące tekstu. Następnie uczniowie przyglądają się systemowi ocen we Francji. Nauczyciel zachęca ich do porównania z polskim systemem.
Po analizie tabelki uczniowie zapoznają się z dialogami na grafikach i rozwiązują ćwiczenia do ilustracji.
Praca z multimedium: Uczniowie pracują w parach. Ich zadaniem jest zapoznanie się z multimedium, które bazuje na porównaniu systemu polskiego i francuskiego. Nagrania nauczyciel odtwarza dla całej klasy. Uczniowie w parach rozwiązują zadania, a następnie konsultują wyniki z inną dwójką.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Uczniowie wykonują polecenia w parach. Ich zadaniem jest próba wyszukania poprawnych odpowiedzi (jeśli ich nie znają) w e‑materiale przed konsultacją z nauczycielem.
Praca domowa:
Opisz wymarzony system szkolny. Ile trwają lekcje? Ile przerwy? Ile dni wolnych przysługuje uczniom? Jakie przedmiotów się uczą? Ile egzaminów mają do zdania?
Materiały pomocnicze: brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Prezentacja multimedialna może zostać wykorzystana podczas innych lekcji dotyczących edukacji, a także podczas zajęć dotyczących różnic zachodzących pomiędzy Polską i Francją.