Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Justyna Świątkowska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Acheter un nouveau portable
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje słownictwo związane z nowymi technologiami wykorzystywanymi w telefonii komórkowej
określa różne funkcje smartfona
opisuje, jak otoczenie ucznia korzysta ze smartfonów
opisuje, w jaki sposób można wybrać odpowiedni smartfon z użyciem zaimków wskazujących
Cele motywacyjne:
Uczeń:
uczy się precyzyjnego opisywania funkcji smartfona
poznaje sposoby ułatwiające wybór odpowiedniego smartfona
zaspokaja ciekawość
odnosi się do własnych doświadczeń związanych z użytkowaniem smartfonu/ telefonu komórkowego
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: czytanie i słuchanie;
strategie kognitywne: jednokrotny wybór, łączenie obrazu z tekstem, grupowanie słów, uzupełnianie tekstu
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów pisanych i słuchanych.
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym
metoda praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe
metoda programowa: przy użyciu komputera
Formy zajęć:
praca indywidualna
praca w parach
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i możliwością odtwarzania dźwięku
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów na początku lekcji o to, jakie typy telefonów komórkowych znają, jakie posiadają i czy oprócz smartfonów ktoś z ich otoczenia korzysta jeszcze z telefonu komórkowego, który nie jest smartfonem. Następnie nauczyciel prosi uczniów o wypisanie w parach, na kartce kilka użytecznych funkcji smartfona. Uczniowie wymieniają zanotowane funkcje. Nauczyciel pyta uczniów, z których funkcji smartfona najczęściej korzystają. Na koniec nauczyciel informuje uczniów, że lekcja będzie dotyczyła smartfonów: ich możliwości i funkcjonalności.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Nauczyciel weryfikuje wykonanie zadań i zachęca do zapoznania się z kącikiem gramatycznym.
Nauczyciel przypomina wprowadzony na wcześniejszych zajęciach problem gramatyczny - stopień wyższy i najwyższy przysłówków i przymiotników i prosi uczniów o wykonanie ćwiczenia ilustrującego to zagadnienie.
Nauczyciel przypomina zagadnienie gramatyczne - zaimki wskazujące celui/ celle…celui‑ci, celui‑là/celle‑ci, celle‑là, tłumaczy ich zastosowanie w zdaniach na przykładach i prosi o wykonanie ćwiczenia weryfikującego zrozumienie tego problemu.
Nauczyciel zachęca uczniów do zapoznania się ze słownictwem z kącika leksykalnego i prosi o wykonanie ćwiczenia.
Nauczyciel sprawdza wykonanie zadania.
Nauczyciel zachęca uczniów do wysłuchania pliku audio (multimedium) a następnie do wykonania zadań w oparciu o nagranie. Nauczyciel sprawdza wykonanie zadania.
Nauczyciel zachęca uczniów do samodzielnego zrobienia siedmiu ćwiczeń z części podsumowującej Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
W fazie podsumowującej nauczyciel proponuje uczniom grę, w której będą musieli wypowiedzieć się w języku francuskim na temat przydatności smartfonów w życiu codziennym.
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy, np. 3‑4 osobowe i prosi o przygotowanie argumentów potwierdzających i obalających tezę, że smartfony są potrzebne w życiu.
Nauczyciel sprawdza poprawność językową argumentów.
Każda z grup otrzymuje miękką piłkę lub zabawkę pluszową.
Wszyscy uczniowie ustawiają się w kręgu.
Nauczyciel rozpoczyna grę zdaniem zapisanym na tablicy: Les smartphones sont nécessaires dans la vie quotidienne parce que… .
Nauczyciel prosi wybranego ucznia z kręgu o podanie argumentu do zapisanej tezy na tablicy.
Uczeń, który rozpoczął grę rzuca piłkę do dowolnego ucznia z kręgu, mówiąc: Tu es d'accord.
Wybrany uczeń podaje argument potwierdzający tezę.
Następnie rzuca piłkę do kolejnej osoby z kręgu, mówiąc: Tu n'es pas d'accord. Wybrana osoba musi podać kontrargument i następnie przekazać piłkę kolejnej osobie z kręgu.
Zadaniem nauczyciela jest dopilnowanie, by wszyscy uczniowie wypowiedzieli się podczas gry i by argumenty za i przeciw nie powtarzały się.
Praca domowa:
Ćwiczenie 8 z części Sprawdź się.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Plik audio może posłużyć na lekcji, na której pojawi się temat doradzania i odradzania