Scenariusz lekcji
Autor: Kinga Mądraszewska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć: Internet te guérira
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa II, liceum/technikum, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
wyjaśnia, czym jest cyberchondria i jakie są jej objawy;
wymienia zagrożenia związane z samodzielną diagnostyką chorób przy pomocy internetu;
opowiada, czy ma tendencję do wyszukiwania diagnozy w internecie.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zyskuje motywację do wypowiedzenia się na aktualny i istotny społecznie temat.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: grupowanie materiału językowego, znane słowa w nowym kontekście, zastosowanie obrazu i dźwięku;
strategie kognitywne: test wyboru, parowanie, prawda‑fałsz, uzupełnianie zdań, streszczenie przyswojonych informacji;
strategie kompensacyjne: podobieństwo wyrazów francuskich do innych języków (głównie angielskiego).
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, tablica leksykalna;
metoda eksponująca: plik audio;
metoda aktywizująca: ćwiczenia przedmiotowe;
metoda programowa: przy użyciu nowych technologii.
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego, praca w parach, praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji i pyta uczniów, czego może dotyczyć materiał, nad którym będą pracować. Swoje skojarzenia uczniowie zapisują na tablicy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie samodzielnie czytają tekst źródłowy, następnie jeden uczestnik próbuje go streścić w kilku zdaniach. Nauczyciel prosi pozostałych uczniów, by uzupełnili wypowiedź o zapamiętane przez siebie informacje.
Po rozwiązaniu ćwiczeń do tekstu źródłowego nauczyciel zachęca uczniów do zapoznania się z Kącikiem leksykalnym. Pyta, czy uczniom zdarza się wykazywać zachowania przedstawione na infografice. Jeśli tak, to jakie? W jakich sytuacjach? Chętni uczniowie udzielają odpowiedzi na zadane pytania.
Zespół klasowy przechodzi do zakładki Plik audio. Nauczyciel zapowiada dwukrotne odtworzenie nagrania, na podstawie którego uczniowie w parach będą mieli rozwiązać ćwiczenia. Po tej aktywności nauczyciel pyta, czy - zdaniem uczniów - cyberchondria jest przypadłością rozpowszechnioną wśród ich rówieśników. Zachęca także uczniów, by spróbowali wymienić inne zagrożenia związane z przesadnym diagnozowaniem siebie przy pomocy internetu. Pomysły uczniowie mogą zapisać na tablicy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wspólnie rozwiązują ćwiczenia sprawdzające zrozumienie e‑materiału. Ochotnicy podchodzą do tablicy i rozwiązują kolejne przykłady, a reszta klasy kontroluje poprawność wykonania zadania. Ćwiczenie 7. i 8. uczniowie rozwiązują samodzielnie w zeszycie. Nauczyciel prosi kilka osób o odczytanie swoich wypowiedzi.
Praca domowa:
Stworzenie plakatu nt. cyberchondrii zawierającego definicję tej przypadłości, jej objawy oraz przestrzegającego przed zagrożeniami z nią związanymi.
Materiały pomocnicze: brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Plik audio może posłużyć jako uzupełnienie lekcji 3.4.11.1 dotyczącej samodzielnej diagnostyki chorób. Nagranie może również zostać wykorzystane do powtórki mowy zależnej.