Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Quelle fête tu aimes ?
Grupa docelowa: Szkoła podstawowa, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje nazwy miesięcy po francusku,
nazywa popularne święta,
poznaje pewne różnice w kalendarzu świąt w Polsce i we Francji,
opowiada o ulubionym święcie.
Cele motywacyjne:
uświadomienie uczniom, że ich dotychczasowa znajomość francuskiego pozwala im samodzielnie wyszukiwać informacje zawarte na francuskich stronach internetowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku, grupowanie,
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, grupowanie, prawda‑fałsz, dedukcja.
Metody/techniki nauczania:
metoda programowana: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik),
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym.
Formy zajęć:
praca w parach, praca w grupach, praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z możliwością odtwarzania dźwięku, tablety, zeszyt przedmiotowy
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, jakie święto przypada w najkrótszym odstępie od dnia, w którym odbywa się lekcja. Nauczyciel zapisuje datę święta na tablicy po francusku.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z grafiką przedstawiającą nazwy miesięcy. Korzystając z ilustracji, przypominają sobie jednocześnie nazwy pór roku.
Uczniowie w parach rozwiązują polecenia do ilustracji i dzielą się między sobą odpowiedziami. Nauczyciel kontroluje poprawność odpowiedzi oraz koryguje wymowę uczniów.
Ostatnie ćwiczenie do ilustracji uczniowie mogą wykonać, przechadzając się po klasie i pytając o miesiąc urodzin kolegów i koleżanek.
W dalszej części lekcji uczniowie zapoznają się z tekstem w sekcji Przeczytaj, a następnie samodzielnie rozwiązują ćwiczenia związane z jego zrozumieniem. Nauczyciel indywidualnie wspiera osoby, które napotkały problemy.
Uczniowie zapoznają się z mapą myśli, wyświetlaną na tablicy interaktywnej/rzutniku. W trakcie zapoznawania się z multimedium mogą zaglądać do słownika dołączonego do lekcji. Pierwsze i drugie ćwiczenie mogą rozwiązywać na bieżąco, indywidualnie, a trzecie i czwarte w parach.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Uczniowie po kolei podchodzą do tablicy i rozwiązują wskazane przez nauczyciela ćwiczenia.
Na koniec lekcji nauczyciel może poprosić klasę, aby jeszcze raz – chórem – wymieniła nazwy miesięcy po francusku (dla utrudnienia można poprosić, by uczniowie zaczęli od końca roku).
Nauczyciel kończy lekcję, zwracając uwagę uczniów na nabyte przez nich umiejętności.
Praca domowa:
Poszukaj nietypowych, interesujących świąt lub dni – zapisz ich francuskie nazwy i wskaż, w jakich miesiącach się je obchodzi.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Mapa myśli może zostać wykorzystana podczas różnych zajęć dotyczących kultury krajów francuskojęzycznych lub różnic między Francją a Polską. Może również zostać wykorzystana podczas powtórzenia całego działu oraz jako powtórka z nazw miesięcy. Nauczyciel może zasugerować klasie, by samodzielnie stworzyli taką mapę, którą będą mogli rozszerzać, ilekroć usłyszą o jakimś ciekawym lub nietypowym dniu (np. Dzień Pluszowego Misia, Dzień Pizzy itd.).