Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Maciej Szyszkowski
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć: Au secours, il y a eu un accident !
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa III, liceum/technikum, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
opowiada o wypadku, używając czasów przeszłych;
opowiada o wydarzeniach z przeszłości używając czasu plus‑que‑parfait;
mówi o kontuzjach, jakich można doznać w następstwie niegroźnych wypadków.
Cele motywacyjne:
Rozwija umiejętność wypowiedzi ustnych i pisemnych na tematy związane z kontuzjami.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku, grupowanie;
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, uzupełnianie tekstu, dopasowywanie, prawda fałsz, dedukcja;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych.
Metody/techniki nauczania:
metody aktywizujące: burza mózgów, dedukcja:
metody podające: praca z tekstem źródłowym, opis, wyjaśnienie:
metody programowane: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik).
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego:
praca w parach:
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne: tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu, zeszyt.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów po francusku, jak się dziś czują.
Nauczyciel zadaje kilka pytań dotyczących sportów ekstremalnych i ryzyka. Przykłady pytań:
Quels sports faites‑vous ? Regardez les photos, quel est le point commun entre ces sports ? Lequel de ces sports voudriez‑vous faire ? Lequel faites‑vous ? Lesquels auriez‑vous peur de pratiquer ?
Przykłady zdjęć:
https://pixabay.com/fr/photos/homme-skieur-ski-neige-pentes-498473/
https://pixabay.com/fr/photos/motard-moto-homme-stunt-personne-384921/
https://pixabay.com/fr/photos/parachutisme-sport-extr%c3%a8me-%c3%a9vasion-721299/
Następnie nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Nauczyciel sprawdza wykonane zadania i prosi o zapoznanie się z kącikiem leksykalnym.
Nauczyciel wyjaśnia zagadnienia gramatyczne (czasy przeszłe).
Uczniowie wykonują kolejne ćwiczenia.
Nauczyciel przechodzi do pracy z audiobookiem. Po zapoznaniu się z multimedium uczniowie samodzielnie rozwiązują zadania.
Potem uczniowie pracują w parach. Dostają zdjęcia osób w różnych sytuacjach. Przykłady zdjęć:
https://pixabay.com/fr/photos/planche-a-neige-homme-hiver-2030851/
https://pixabay.com/fr/photos/patineur-skateur-skatepark-patinage-4618922/
https://pixabay.com/fr/photos/feu-de-camp-br%c3%bblant-camping-fermer-1846142/
https://pixabay.com/fr/photos/b%c3%a9quilles-le-traumatisme-la-fracture-5381823/
https://pixabay.com/fr/photos/v%c3%a9lo-accident-v%c3%a9lo-de-montagne-592543/
https://pixabay.com/fr/photos/smartphone-cass%c3%a9-endommag%c3%a9-d%c3%a9faut-2539692/
Wybierają dwa zdjęcia. Jedno jest początkiem, drugie końcem historii. Opowiadają, co się wydarzyło. Chętni mogą przygotować również dialogi. Po wyznaczonym czasie pary prezentują swoje scenki na forum.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel zadaje pytania:
Avez‑vous eu des accidents qui se sont terminés par des blessures ? Quel genre de blessures avez vous eu ? Comment cela s'est‑il passé ? Qu'avez‑vous fait juste après l'accident ?
Praca domowa:
Ćw. 7 i 8 z e‑materiału -pisemnie.
Materiały pomocnicze:
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Audiobook może posłużyć do pracy nad zadawaniem pytań.