Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Kinga Mądraszewska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Une journée dans la vie d'un(e) guide touristique
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, 8 klasa, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poszerza słownictwo dotyczące zwiedzania miejsc turystycznych;
opisuje plan wycieczki, używając łączników chronologicznych;
opowiada o zawodzie przewodnika turystycznego / pilota wycieczek.
Cele motywacyjne
Uczeń zaspokaja ciekawość innych obszarów europejskich, a także rozważa swoje szanse odniesienia sukcesu w zaproponowanych zawodzie przewodnika turystycznego.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie, czytanie, słowa w kontekście
strategie kognitywne: analizowanie informacji i wnioskowanie; ćwiczenia – jednokrotny i wielokrotny wybór, prawda‑fałsz, wykreślanka słów, samodzielne uzupełnianie krzyżówek i tekstów, łączenie elementów, wyszukiwanie i/lub wstawianie odpowiednich struktur i słów/wyrażeń, porządkowanie, katalogowanie, zadania otwarte
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów pisanych i słuchanych, rozpoznawanie synonimów i definicji
strategie społeczne: współpraca z rówieśnikami, rozwijanie świadomości w zakresie więzów rodzinnych
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, opis
metoda praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe
metoda problemowa: metoda aktywizująca
burza mózgów
metoda programowa: przy użyciu komputera, zadania interaktywne
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w parach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer, tablety/smartfony, internet, tablica interaktywna
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita uczniów po francusku. Na rozpoczęcie lekcji pyta, czy kiedykolwiek byli na zorganizowanej wycieczce, czy ktoś ich oprowadzał po jakimś miejscu, czy było ciekawie i czy taka praca wydaje im się trudna. Uczniowie powinni starać się formułować swoje odpowiedzi w języku francuskim. W ten sposób prowadzący naprowadza ich na temat lekcji, jakim jest praca przewodnika turystycznego.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel zapoznaje uczniów w ramach ciekawostki z podwójnym znaczeniem wyrażenia guide touristique w oparciu o zawartość kącika leksykalnego. Może podać kilka zdań z użyciem tego sformułowania i poprosić uczniów, aby wywnioskowali z kontekstu, czy mówi o osobie, czy o książce.
Następnie uczniowie zapoznają się z czytanką. Mogą się konsultować w parach, jeśli nie rozumieją jakiegoś fragmentu. Następnie uczniowie – w tych samych parach – rozwiązują ćwiczenia. Zgłaszają nauczycielowi wątpliwości, jeśli jakieś zadanie stanowi dla nich problem.
W dalszej kolejności uczniowie samodzielnie proszeni są o zapoznanie się z kącikiem leksykalnym zawierającym konektory chronologiczne oraz o znalezienie ich w teście do czytania. Nauczyciel pyta, które z nich poznali już wcześniej i czy trudno im domyślić się znaczenia nowych.?
Uczniowie przechodzą do części multimedialnej. Przed odtworzeniem prezentacji proszeni są oni o zapoznanie się z ćwiczeniami 1 - 3 i rozwiązywanie ich w trakcie oglądania prezentacji i odsłuchu. Wypowiedzi z zad. 4 mogą następnie posłużyć za punkt wyjścia do klasowej dyskusji na temat zawodu przewodnika turystycznego.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozwiązują zadania interaktywne 1 - 6 z sekcji Sprawdź się. Na koniec zajęć nauczyciel proponuje uczniom ogrywanie scenek improwizowanych. Prosi uczniów o wyszukanie w internecie ofert biur turystycznych dotyczących zwiedzania różnych miejsc z przewodnikiem. Następnie uczniowie dobierają się w pary, po czym jeden z nich odgrywa rolę turysty zainteresowanego wycieczką, a drugi - opowiada o niej. Jeśli wystarczy czasu, uczniowie wykonują zad. 7, a następnie opracowują w grupach wspólny plan zwiedzania miejscowości.
Praca domowa:
Dokończenie ćwiczeń interaktywnych.
Materiały pomocnicze:
oferty biur turystycznych dotyczących wycieczek z przewodnikiem
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Prezentacja multimedialna może posłużyć podczas innych lekcji dotyczących zawodów, ale również podczas zajęć o cechach charakteru oraz o planie dnia. Nauczyciel może również poprosić uczniów o samodzielną pracę z multimedium, jeśli zdecyduje się na zastosowanie blended learning.