Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Les courses
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
posługuje się nazwami sklepów i wybranych produktów, które można tam kupić,
odmienia w czasie teraźniejszym trybu oznajmującego czasownik aller,
zna różnicę pomiędzy rodzajnikiem ściągniętym a cząstkowym.
Cele motywacyjne:
Znajomość nazw sklepów i niektórych dostępnych w nich towarów pozwoli wykorzystać je w kolejnych lekcjach związanych z zakupami, a także w sytuacjach praktycznych, np. podczas wyjazdu do krajów francuskojęzycznych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku, grupowanie,
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, grupowanie, prawda‑fałsz, dedukcja.
Metody/techniki nauczania:
metoda programowana: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik),
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym.
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego,
praca indywidualna,
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, tablety lub smartfony, zeszyt przedmiotowy.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wykonuje czynności organizacyjne. Zaczyna od wprowadzenia, podaje znaczenia wyrazów, objaśnia cele lekcji. Pyta wybranych uczniów o ich zwyczaje związane z zakupami.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel przechodzi do bloku tekstowego. Wprowadza nazwy sklepów i towarów, zwraca uwagę na właściwą wymowę nowo poznanych słów. Prosi chętnych uczniów o powtórzenie nazw sklepów i towarów, które pojawiły się w tekście. Pyta, czy wiedzą, jakie jeszcze produkty można kupić w sklepach. Może urządzić burzę mózgów: zapisać na tablicy nazwy sklepów, a następnie prosić uczniów o podanie znajdujących się w nich produktów.
Nauczyciel prosi o wykonanie poleceń do bloku tekstowego, następnie weryfikuje poprawność, prosząc wybranych uczniów o podanie odpowiedzi.
Nauczyciel wprowadza odmianę czasownika aller, zwraca uwagę na właściwą wymowę. Uczniowie wykonują ćwiczenia sprawdzające odmianę.
Nauczyciel przedstawia uczniom rodzajniki ściągnięte à la, à l', au oraz przyimek chezi wyjaśnia, w jaki sposób używać ich w zdaniach. Uczniowie wykonują ćwiczenia w kąciku gramatycznym.
Nauczyciel przechodzi do multimedium. Uczniowie zapoznają się z mapą myśli, a następnie wykonują ćwiczenia indywidualnie lub w parach. Nauczyciel weryfikuje poprawność odpowiedzi. Chętni/wybrani uczniowe udzielają odpowiedzi na pytanie zawarte w ćwiczeniu trzecim na forum klasy. Następnie pracują w parach: wykorzystując słownictwo z mapy myśli, jedna osoba pyta drugą o to, gdzie kupuje jakiś produkt, potem zamieniają się rolami.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Uczniowie pracują całym zespołem klasowym. Wykonują ćwiczenia 1 – 7. Wskazani uczestnicy lekcji podchodzą do tablicy interaktywnej i rozwiązują ćwiczenia. Pozostali uczniowie wspierają kolegów/koleżanki, naprowadzając na poprawne odpowiedzi. Przy ćwiczeniu 3 nauczyciel prosi uczniów o podanie innych, możliwych intruzów lub pasujących wyrazów. Ćwiczenie 7 może być wykonane w parach: jedna osoba opowiada drugiej o swoich zakupach, po czym zamieniają się rolami. W razie trudności nauczyciel asystuje w tworzeniu zdań.
Praca domowa:
Nauczyciel prosi o wykonanie ćwiczenia 8.
Materiały pomocnicze:
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Mapa myśli może posłużyć w dowolnym momencie nauki do przypomnienia uczniom nazw sklepów i wybranych, dostępnych tam towarów.