Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Anna Kowalska
Przedmiot: język nowożytny nauczany jako drugi (j. francuski)
Temat lekcji: À l’agence immobilière
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa I, A1+
Podstawa programowa
Kształtowane kompetencje kluczowe:
1. Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji.
2. Kompetencje w zakresie wielojęzyczności.
4. Kompetencje cyfrowe.
5. Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje słownictwo potrzebne do opisu domu lub mieszkania;
przypomina sobie skróty stosowane w ogłoszeniach najmu i sprzedaży nieruchomości;
opisuje dom lub mieszkanie, które mu się podoba.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja swoją ciekawość świata,
rozwija umiejętność tworzenia opisów,
rozwija umiejętność prezentacji miejsc.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: używanie obrazu i dźwięku
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie obrazu z tekstem, analiza danych językowych, dedukcja
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych
Metody, techniki i formy pracy:
metody podające: czytanka, wykład, tablice leksykalne i gramatyczne
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe
metody programowe: z użyciem komputera
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w parach, praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne:
komputer z możliwością odtwarzania dźwięku, tablica interaktywna z dostępem do internetu
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Czynności organizacyjne (powitanie uczniów, sprawdzenie stanu klasy). Nauczyciel wita uczniów po francusku.
Nauczyciel prezentuje uczniom wybrane ogłoszenia z internetowych stron francuskojęzycznych biur nieruchomości i prosi uczniów o odpowiedź na pytanie, czego mogą dotyczyć.
Nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z treściami zawartymi w bloku tekstowym. W parach odgadują znaczenie skrótów w pierwszej wersji ogłoszenia. Następnie porównują swoje rozwiązania z pełną wersją ogłoszenia.
Po przeczytaniu tekstu uczniowie wykonują ćwiczenia 1 - 3, załączone do bloku tekstowego.
Nauczyciel prosi wybranych lub chętnych uczniów o odczytanie odpowiedzi na głos.
Przed przejściem do mapy pojęć w części Rappel lexical, nauczyciel prosi uczniów o odnalezienie w treści ogłoszenia wyrazów potrzebnych do opisania nieruchomości. Propozycje uczniów zapisuje na tablicy w formie listy. Następnie zaznajamia uczniów z instrukcją obsługi interaktywnej mapy pojęć i porównuje zapisane na tablicy słownictwo z zawartością poszczególnych pól tematycznych mapy.
Uczniowie przechodzą do części Coin communication. Wspólnie z nauczycielem omawiają plan opisu mieszkania lub domu, wykorzystując również słownictwo z poprzedniej części e‑materiału, po czym wykonują samodzielnie ćwicz. 4. W tym momencie lekcji nauczyciel może zaprezentować uczniom dowolnie wybraną fotografię nieruchomości i prosić każdego z nich o ułożenie jednego jej opisu. Uczniowie czytają kolejno swoje zdania na głos, a reszta klasy ma za zadanie dopasować je do odpowiednich części opisu (wstęp, rozwinięcie, zakończenie).
W kolejnej części zajęć, uczniowie wysłuchują nagrań z multimedium i samodzielnie wykonują zad. 1 - 3. Wypowiedzi z zad. 3 mogą zostać wykorzystane do wykonania klasowej galerii wymarzonych mieszkań i domów, która mogłaby się składać ze znalezionych w internecie lub czasopismach fotografii, albo z ilustracji wykonanych przez uczniów.
W części Sprawdź się uczniowie pracują samodzielnie, rozwiązując zadania
1 - 6.Tytułem wstępu do wykonania zadań domowych nauczyciel zachęca uczniów do odgrywania scenek sytuacyjnych. W tym celu nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy: klientów i agentów biur nieruchomości. Pierwsza grupa formułuje wypowiedzi na temat swoich oczekiwań co do najmu nieruchomości w wybranych regionach Francji (według aspektów zaprezentowanych w Rappel lexical oraz Coin communication). Druga grupa układa różne oferty wynajmu nieruchomości, nie znając jeszcze oczekiwań „swoich klientów”.
Gdy już wszyscy są gotowi, uczniowie z pierwszej grupy odgrywają rolę osób szukających ofert, a uczniowie z grupy drugiej - pracowników biur nieruchomości, proponujących im wynajem mieszkań lub domów zgodnie z przedstawianymi kryteriami. W zależności od liczebności grup uczniowie mogą się dobierać w kilka różnych „biur nieruchomości” oraz pary lub „rodziny”, które je będą odwiedzać, szukając dopasowanych propozycji.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie zajęć nauczyciel podkreśla, jakie kompetencje językowe uczniowie nabyli.
Praca domowa:
Zad. 7 oraz zad. 8 z części Sprawdź się.
Materiały pomocnicze: wybrane strony internetowe biur nieruchomości w języku francuskim
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Nagranie może posłużyć do powtórki słownictwa związanego z opisem domu i miejscem zamieszkania. Może stanowić również urozmaicenie innych lekcji dotyczących redagowania opisów miejsc.