Scenariusz lekcji
Przedmiot: Język obcy nowożytny nauczany jako drugi (język francuski)
Temat zajęć: Je fais un modèle du Système solaire
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa II. Uwaga, materiał może być wykorzystany również w starszych klasach oraz podczas zajęć dodatkowych
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje nazwy materiałów i narzędzi potrzebnych do wykonywania prac plastyczno‑technicznych;
powtarza użycie bezokolicznika i trybu rozkazującego w zdaniu;
stosuje wyrażenia potrzebne do udzielania instrukcji;
udziela rad dotyczących organizacji pracy oraz pisze instrukcję konstruowania modelu technicznego.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności poprzez rozmowę na interesujące go tematy;
kształci umiejętność rozumienia podawanej mu przez kogoś instrukcji;
pisze własną instrukcję.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie i czytanie;
strategie kognitywne: prawda fałsz, zdań, łączenie w pary, grupowanie elementów, analiza danych językowych, dedukcja strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych.
Metody/techniki nauczania:
metody podające: opis, wyjaśnienie;
metody problemowe: metody dedukcyjne, burza mózgów;
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe;
metody programowane: z użyciem komputera, z użyciem tablicy multimedialnej.
Formy zajęć:
praca w parach,
praca indywidualna,
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do Internetu i możliwością odtwarzania dźwięku
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, czy znają lub pamiętają nazwy ośmiu planet Układu Słonecznego. W razie potrzeby uzupełnia informacje podawane przez uczniów oraz podaje nazwy planet w języku francuskim.
Nauczyciel podaje temat lekcji po francusku : Je fais un modèle du Système solaire. Podaje cele lekcji i zwraca uwagę uczniów na korzyści płynące z umiejętności rozumienia i formułowania instrukcji w języku francuskim.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem czytanki w części Przeczytaj.
Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na treść kącika gramatycznego oraz zasoby słownika dołączonego do materiału, aby pomóc uczniom lepiej zrozumieć przeczytany tekst.
Nauczyciel pyta uczniów, czego potrzebowaliby do zbudowania modelu Układu Słonecznego i jakie byłoby zastosowanie każdego z tych materiałów.
Uczniowie pracują z kącikiem leksykalnym. Poznają nazwy różnych materiałów potrzebnych do wykonywania prac plastycznych i technicznych. W razie potrzeby nauczyciel podaje nazwy innych materiałów i narzędzi.
Nauczyciel prosi uczniów o odsłuchanie pliku audio i wykonanie załączonych do niego ćwiczeń.
Uczniowie pracują w grupach 4‑osobowych. Każda grupa przygotowuje zagadkę w formie prostej instrukcji. Po przeczytaniu na głos przygotowanych przez uczniów wskazówek reszta klasy zgaduje, o jaki model chodzi.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują ćwiczenia 1‑6 z części Sprawdź się.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują ćwiczenia nr 7 i 8 z części Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Plik audio może posłużyć na lekcji, na której pojawiają się wyrażenia mające na celu podanie instrukcji.