Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Monika Spławska‑Murmyło
Przedmiot:
Język obcy nowożytny – j. francuski
Temat zajęć:
Dans mon petit jardin
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, 7 klasa, poziom A1
Podstawa programowa:
Cele i treści kształcenia.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje nazwy elementów wyposażenia ogrodu oraz roślin ogrodowych,
stosuje wyrażenia celu (les expressions du but), aby opowiedzieć o zaletach posiadania ogrodu,
opisuje ogród swoich marzeń.
Cele motywacyjne:
uświadomienie uczniom, jak wiele informacji są w stanie przekazać przy pomocy już posiadanej wiedzy (np. opis zalet posidania ogrodu przy pomocy struktur leksykalnych wyrażającyc cel etc.).
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: czytanie, słuchanie, tablice leksykalne,
strategie kognitywne: test wyboru, prawda – fałsz, wstawianie w tekst, uzupełnianie tekstu, parowanie, grupowanie,
strategie kompensacyjne: domyślanie się znaczenia wyrazu.
Metody/techniki nauczania:
metody podające: opis, artykuł. świadectwa,
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe,
metody aktywizujące: pantomima.
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w parach, praca w grupach
Środki dydaktyczne:
e‑materiał, zeszyt przedmiotowy, tablica interaktywna
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita uczniów po francusku. Następnie rozpoczyna rozmowę na temat ogrodów: czy ktoś z uczniów/uczennic ma ogród lub ogródek działkowy? Co w nim się znajduje? Czy lubi w nim przebywać? Nauczyciel może wyświetlić dowolne zdjęcie ogrodu. Prosi uczniów, by spróbowali opisać dany ogród, odwołując się do posiadanej wiedzy (uczniowie powinni już znać słowo plante czy arbre, a także np. nazwy kolorów).
Faza realizacyjna:
Praca z tekstem: uczniowie czytają artykuł poświęcony korzyściom, jakie można mieć z posiadania ogrodu. Nauczyciel zachęca, by przy pierwszej lekturze spróbowali domyślić się znaczenia nowych słów na podstawie kontekstu. Przy drugiej lekturze uczniowie mogą podświetlić nowe słowa i zapoznać się z ich znaczeniem.
Praca z leksyką: do zapoznania uczniów z leksyką nauczyciel może wykorzystać ilustracje dołączone do e‑materiału, może też posłużyć się własnymi ilustracjami, np. wyświetlonymi na rzutniku. Uczniowie poznają nazwy roślin ogrodowych, akcesoriów oraz czynności, jakie wykonuje się w ogrodzie. Następnie rozwiązują ćwiczenia dołączone do kącika leksykalnego.
Praca z gramatyką: uczniowie zapoznają się z treściami w kąciku gramatycznym. Nauczyciel, w razie potrzeby, tłumaczy użycie podanych w e‑materiale struktur. Uczniowie wykonują w parach ćwiczenie dołączone do kącika gramatycznego.
Praca z multimedium: nauczyciel wprowadza uczniów do pracy z multimedium, dzieląc ich na pięć grup. Każdej grupie przydzielony zostaje jeden typ ogrodu według kategorii podanych na ilustracji. Uczniowie zapoznają się z wypowiedziami bohaterów multimedium, a następnie każda grupa przygotowuje po dwa zdania do każdej wypowiedzi: w jakim celu używane są przedstawione w danej kateogorii ogrody. Uczniowie wykorzystują w swoich wypowiedziach struktury z kącika gramatycznego.
Na podsumowanie tej fazy lekcji nauczyciel rozwiązuje wspólnie z uczniami wybrane przez siebie ćwiczenia celem utrwalenia nowego słownictwa. Warto, aby na koniec lekcji zostało kilka minut na pantomimę, a więc część ćwiczeń może zostać zadana jako praca domowa.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel proponuje uczniom zabawę. Chętni uczniowie podchodzą do tablicy i bez użycia słów prezentują innym różne czynności związane z ogrodnictwem (można wykorzystać do tego np. rekwizyty przyniesione przez nauczyciela). Uczniowie mogą też spróbować zaprezentować drzewo, kwiat czy akcesorium ogrodowe. Zadaniem innych uczestników lekcji jest odgadnięcie słowa i ułożenie z nim jednego zdania (ustnie).
Praca domowa:
Dokończenie ćwiczeń z e‑materiału.
Materiały pomocnicze:
Zdjęcia różnych ogrodów, zdjęcia roślin uprawianych w ogródkach.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Ilustrację interaktywną można wykorzystać podczas innych zajęć dotyczących świata przyrody, a także podczas lekcji powtórzeniowej dotyczącej wyrażeń celu.