Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot:
Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć:
Manger sainement – c’est facile !
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, 8 klasa, poziom A1
Podstawa programowa
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje kategorie produktów spożywczych;
przedstawia zasady zdrowego żywienia;
opowiada o swoich nawykach żywieniowych.
Cele motywacyjne
Motywowanie ucznia do wykorzystania posiadanej już wiedzy (np. z dziedziny biologii) podczas lekcji z języka francuskiego. Uświadomienie uczniom, że rozleglejsza wiedza pozwala im stworzyć więcej komunikatów w języku francuskim na określony temat.
Strategie uczenia się
Strategie pamięciowe (czytanie, słuchanie, zapamiętywanie - fiszki), strategie kognitywne (ćwiczenia, praca ze schematem).
Metody/techniki nauczania
lekcja odwrócona, metoda projektu, dyskusja, ćwiczenia przedmiotowe
Formy zajęć:
praca samodzielna, praca w grupach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z możliwością odtwarzania dźwięku, tablica interaktywna/rzutnik
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
PRZED LEKCJĄ:
Nauczyciel prosi, aby uczniowie zapoznali się z blokiem tekstowym oraz multimedium bazowym w e‑materiale. Ich zadaniem jest przede wszystkim przyswojenie nowego słownictwa tak, aby bez przeszkód porozumiewać się podczas lekcji. Uczniowie mogą również w domu przygotować słowniczek nazw potraw i produktów spożywczych niewymienionych w materiale.
Dodatkowo nauczyciel dzieli uczniów na kilkuosobowe grupy i prosi, by każdy zespół przyniósł kartkę A3 oraz kredki lub flamastry.
W TRAKCIE LEKCJI:
Nauczyciel weryfikuje samodzielną pracę uczniów przed lekcją. W tym celu może zadać ćwiczenia, jeśli uczniowie ich nie rozwiązali, albo dokonać szybkiej powtórki słownictwa.
Faza realizacyjna:
Uczniowie siadają w grupach i przygotowują przybory plastyczne. Każdej grupie nauczyciel przydziela przygotowany przez siebie przed lekcją opis jednej osoby wraz z jej przykładowym zdjęciem. Opis powinien zawierać takie informacje, jak: płeć, wiek, styl życia, miejsce zamieszkania, ulubione smaki itd. Uczniowie w grupach przygotowują propozycję jadłospisu dla tej osoby, wykorzystując wiedzę o zasadach zdrowego żywienia. Po wyznaczonym czasie lider grupy prezentuje efekty pracy zespołu. Inne drużyny zadają prezentującym pytania. Po prezentacjach wszystkich grup cała klasa dyskutuje na temat przygotowanych jadłospisów i ich potencjalnego wpływu na zdrowie.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o samodzielne rozwiązanie ćwiczeń multimedialnych w sekcji Sprawdź się. Pozostaje do ich dyspozycji w razie kłopotów i wyjaśnia niejasności, jeśli takie się pojawią.
Praca domowa:
Wypytaj bliską ci osobę o jej nawyki żywieniowe. Możesz to zrobić po polsku. Następnie opisz jej codzienną dietę w języku francuskim.
Materiały pomocnicze:
Karteczki z opisami i zdjęciami wymyślonych osób dla każdej grupy.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Ilustracja interaktywna może zostać wykorzystana na innych lekcjach dotyczących żywienia, a także na lekcji powtórkowej ze słownictwa związanego z produktami żywnościowymi (nauczyciel może poprosić uczniów o nazwanie jak największej liczby produktów pojawiających się na poszczególnych szczeblach piramidy).