Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Maciej Szyszkowski
Przedmiot: język obcy nowożytny – język francuski
Temat zajęć: Les Jeux Olympiques – pour ou contre ?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa II, liceum/technikum, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poszerza słownictwo dotyczące infrastruktury sportowej,
stosuje opozycję w tekście argumentacyjnym;
opowiada o kulisach organizacji igrzysk;
zajmuje stanowisko dotyczące organizacji igrzysk w swoim kraju.
Cele motywacyjne:
zaspokaja potrzebę ciekawości (zyskuje dodatkowe informacje o największej imprezie sportowej na świecie);
rozwija umiejętność wypowiedzi ustnych i pisemnych na jeden z tematów budzących sporą polemikę publiczną.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku, grupowanie;
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, uzupełnianie tekstu, dopasowywanie, prawda – fałsz;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów na podstawie ich podobieństwa do innych języków.
Metody/techniki nauczania:
metody aktywizujące: burza mózgów, dedukcja;
metody podające: praca z tekstem źródłowym, plik audio;
metody programowane: przy użyciu nowych technologii (ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik).
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego, praca w parach, praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu, zeszyt.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pokazuje grafiki przedstawiające logo igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 r. Zadaje uczniom pytania dotyczące ilustracji. Przykłady pytań:
Selon vous, que représentent ces images ?
A quoi vous font‑elles penser ?
Jeśli uczniowie nie odgadną, że chodzi o logo igrzysk olimpijskich, nauczyciel naprowadza ich na tę odpowiedź, a następnie podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Zadaniem uczniów jest zapoznanie się z tekstem źródłowym. Jeszcze przed przystąpieniem do wykonania ćwiczeń nauczyciel prosi wybranego lub chętnego ucznia o zrekapitulowanie najważniejszych myśli zawartych w dokumencie. Następnie uczniowie w parach rozwiązują zadania do tekstu.
W dalszej kolejności nauczyciel wyjaśnia zagadnienie gramatyczne, jakim jest opozycja w tekście. Prowadzący zajęcia może poprosić uczniów, aby na tym etapie spróbowali rozwiązać ćwiczenia gramatyczne zarówno z Coin grammaire, jak i z sekcji Sprawdź się.
Następnie uczniowie zapoznają się z kącikiem leksykalnym. Nauczyciel prosi, by wybrali po dwa słowa z każdej kategorii (objets, lieux, activité) i ułożyli z nimi po jednym zdaniu. Następnie kilkoro wybranych uczniów prezentuje swoje propozycje.
Nauczyciel odtwarza dwukrotnie plik audio. Uczniowie proszeni są o próbę wypełnienia ćwiczeń w trakcie odsłuchu.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozwiązują ćwiczenia z sekcji Sprawdź się. Na koniec zajęć nauczyciel zadaje serię pytań:
La Pologne a‑t-elle des chances de devenir pays‑organisateur des JO ?
Pourquoi oui/non ?
Praca domowa:
Ćwiczenie 7 i 8 z e‑materiału – pisemnie w zeszycie.
Materiały pomocnicze: -
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Plik audio może być wykorzystany do pracy nad mową zależną (relacjonowanie wypowiedzi innych osób). Dodatkowo uczniowie mogą zostać poproszeni o przedstawienie kontrargumentów dotyczących organizacji igrzysk olimpijskich.