Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Agnieszka Chądzyńska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Les résolutions de Nouvel An
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa II poziom A2
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje i utrwala słownictwo związane z postanowieniami noworocznymi;
utrwala struktury wyrażające różne typy przeczeń;
opowiada o różnych aspektach tworzenia noworocznych postanowień.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności poprzez dyskusję na temat noworocznych postanowień;
kształci umiejętność rozumienia porad dotyczących realizacji noworocznych postanowień.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie i czytanie, tablica gramatyczna;
strategie kognitywne: prawda‑fałsz, tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie obrazu z tekstem, uzupełnianie tekstu, jedno- i wielokrotny wybór.
Metody/techniki nauczania:
metody podające: opis, wyjaśnienie;
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe, studium przypadku;
metody aktywizujące: wstęp do dyskusji, rozmowa kierowana;
metody programowane: z użyciem komputera, z użyciem tablicy multimedialnej.
Formy zajęć:
praca w parach,
praca indywidualna,
praca w grupach,
praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i możliwością odtwarzania dźwięku,
tablica multimedialna,
fiszki z ćwiczeniami gramatycznymi do pracy w parach.
Przebieg lekcji
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel proponuje uczniom, aby odgadli temat zajęć. W tym celu zachęca ich do zabawy naśladującej teleturniej „Koło fortuny”. Słowo do rozszyfrowania przez klasę to résolutions. Uczniowie losują kolejność zgłaszania liter, a następnie podają swoje propozycje: jeśli dany uczeń trafi literę występującą w ukrytym słowie, może zgłosić kolejną. Jeśli poda inną, kolejka przechodzi na następnego ucznia. Gdy temat lekcji zostanie odgadnięty, nauczyciel zapisuje go na tablicy razem z celami zajęć.
Faza realizacyjna:
Praca z tekstem. Nauczyciel prosi, aby uczniowie przeczytali tekst źródłowy. Następnie pyta ich, o czym ten tekst opowiada, i prosi, aby wykonali w parach zadania 1‑3 i sprawdzili odpowiedzi. Po wyznaczonym czasie każda z par podaje, ile pytań udało jej się prawidłowo rozwiązać.
W dalszej kolejności uczniowie pracują z treścią Coin lexique. W parach analizują grafiki, zapisują nieznane wyrażenia do zeszytów.
Następnie nauczyciel prosi uczniów o rozwiązanie ćwiczeń 1‑4 z części Sprawdź się.
Podczas rozmowy kierowanej prowadzący zajęcia pyta uczestników zajęć, czy robią postanowienia noworoczne lub czy znają osoby, które robią takie postanowienia. Nauczyciel zachęca, aby uczniowie używali w swoich wypowiedziach słów z Coin lexique.
Nauczyciel prosi, aby uczniowie zapoznali się z treścią Rappel grammatical i zrobili dołączone do kącika zadanie oraz ćwiczenia 5 i 6 z części Sprawdź się. Po zakończonej pracy nauczyciel udziela uczniom informacji zwrotnej.
Uczniowie w parach wykonują ćwiczenie 7 z części Sprawdź się. Kiedy jeden z uczniów mówi, drugi notuje jakich użył struktur oraz tworzy zdania przeczące.
Faza podsumowująca:
W ramach podsumowania nauczyciel wybiera dziesięcioro uczniów i dzieli ich na dwie grupy. Jedna z grup ma za zadanie przedstawić argumenty przemawiające za tworzeniem postanowień noworocznych, a zadaniem drugiego zespołu będzie oponowanie. Uczniowie, którzy nie biorą udziału w zadaniu, przysłuchują się i notują, jakich struktur językowych użyli ich koledzy.
Praca domowa:
Ćwiczenie 8 z części Sprawdź się, ćwiczenia leksykalne przygotowane przez nauczyciela.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Plik audio można wykorzystać podczas lekcji o zaburzeniach motywacji oraz sposobach radzenia sobie z tym problemem.