Scenariusz lekcji
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Autor: Monika Spławska‑Murmyło
Temat zajęć: Qu’est‑ce que l’intelligence artificielle et comment nous aide‑t-elle au quotidien ?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa IV, liceum/technikum, poziom A2+
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje historię sztucznej inteligencji;
powtarza wiadomości na temat następstwa czasów;
opowiada, w jaki sposób na co dzień korzysta z pomocy sztucznej inteligencji;
zastanawia się nad zaletami i wadami obecności sztucznej inteligencji w codziennym życiu.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
ma okazję poznać słownictwo związane z nowymi technologiami i informatyką;
dyskutuje na interesujące go, aktualne tematy.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słowa‑klucze, wykorzystanie dźwięku i obrazu, znane słowa w nowym kontekście, tabele leksykalne, mapa myśli;
strategie kognitywne: test wyboru, ocena prawdziwości zdań, parowanie, uzupełnianie tekstu, wpisywanie słów do tekstu;
strategie aktywizujące: dyskusja;
strategie kompensacyjne: domyślanie się znaczenia wyrazów na podstawie ich podobieństwa do innych języków.
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, praca z mapą myśli;
metoda aktywizująca: ćwiczenia przedmiotowe, burza mózgów, dyskusja;
metoda programowa: przy użyciu nowych technologii. Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego, praca w parach, praca indywidualna Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu
PRZEBIEG LEKCJI
Przed lekcją:
Na poprzednich zajęciach nauczyciel może poprosić uczniów o zastanowienie się i zapisanie w zeszycie przedmiotowym przykładów użycia sztucznej inteligencji w życiu codziennym oraz w takich dziedzinach, jak medycyna, przemysł, marketing, budownictwo, motoryzacja, edukacja etc.
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel rozpoczyna lekcję od burzy mózgów. Zadaje uczniom pytanie: w jakich sytuacjach w życiu codziennym dostrzegamy obecność sztucznej inteligencji. Chętny uczeń zapisuje wszystkie propozycje na tablicy. Następnie nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel zachęca uczniów do przeczytania tekstu czytanki. Uczniowie zapoznają się z nim indywidualnie i wykonują pierwsze załączone do tekstu ćwiczenie. Po tym zadaniu prowadzący zajęcia wspólnie z uczniami omawia tekst czytanki i ewentualnie wyjaśnia niezrozumiałe słownictwo.
Następnie uczniowie rozwiązują kolejne ćwiczenia dołączone do tekstu, po czym przechodzą do pracy z Kącikiem gramatycznym (Rappel grammatical). Jeśli uczniowie uczą się języka angielskiego jako pierwszego języka obcego nowożytnego, nauczyciel może odwołać się do ich wiedzy z tego przedmiotu, pytając o zasady następstwa czasów. Pyta, czy pamiętają zasady odnoszące się do języka francuskiego w zdaniach złożonych dotyczących przeszłości. Uczniowie próbują odtworzyć zapamiętane zasady jeszcze przed przeczytaniem treści kącika. Nauczyciel udziela uczniom informacji zwrotnej. Po tej czynności uczniowie w parach zapoznają się z grafiką zamieszczoną w kąciku gramatycznym oraz wykonują załączone do niej ćwiczenia. Swoje rozwiązania przedstawiają na forum klasy.
Uczniowie przechodzą do pracy z mapą myśli. Pracują z multimedium w parach: wspólnie analizują części mapy, uzupełniają ją o propozycje zebrane podczas burzy mózgów na początku lekcji oraz zapisują w zeszytach nowe słownictwo, po czym rozwiązują ćwiczenia dołączone do multimedium.
Nauczyciel zaprasza uczniów do dyskusji na temat korzyści i zagrożeń obecności SI w życiu codziennym. Klasa dzieli się na entuzjastów rozwoju technologii SI oraz sceptyków, którzy opowiadają się za ścisłym kontrolowaniem udziału sztucznej inteligencji w wielu dziedzinach życia. Grupy mają 5 minut na przygotowanie argumentów, po czym następuje dyskusja. Jeden z uczniów może pełnić rolę moderatora: udzielać głosu dyskutantom i podsumować dyskusję.
Faza podsumowująca:
Uczniowie weryfikują swoją wiedzę i umiejętności, rozwiązując ćwiczenia 1‑6 z sekcji Sprawdź się.
Praca domowa:
Ćw. 7 i 8 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może zaproponować uzupełnienie mapy myśli o kolejne części. Mapa myśli może również posłużyć jako multimedium podczas lekcji o nowych technologiach.