Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Renata Sadowska
Przedmiot:
Język obcy nowożytny nauczany jako drugi (język francuski)
Temat zajęć:
Une brève histoire de France
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa I, poziom A1
Podstawa programowa
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zdobywa wiedzę o historii Francji,
używa strony biernej czasownika w czasie teraźniejszym, aby opisać wydarzenia z historii Francji,
używa liczebników głównych i liczebników porządkowych, by odczytywać imiona królów, wieki, daty wydarzeń,
umie wymienić dynastie i najważniejszych królów Francji.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija umiejętność tworzenia opisów;
pokonuje lęk przed mówieniem w języku obcym;
rozwija umiejętności prezentacji;
jest zainteresowany historią Francji.
Strategie uczenia się
strategie pamięciowe – grupowanie informacji w określone kategorie, użycie obrazu i dźwięku, powtarzanie nowych konstrukcji, skojarzenia, stosowanie nowych słów w znanym kontekście;
strategie kognitywne - ćwiczenie wymowy w celu efektywnego przekazu informacji, analiza wiedzy zdobytej w celu udzielenia właściwej odpowiedzi, łączenie w pary, łączenie obrazu z tekstem, analiza danych językowych, dedukcja, powtarzanie, utrwalanie materiału, organizacja wiedzy;
strategie kompensacyjne - odgadywanie znaczenia słów na podstawie znajomości języka ojczystego, użycie gestów, mimiki;
strategie afektywne - motywowanie do nauki poprzez wprowadzenie elementów kulturowych; tworzenie warunków do nabierania przez uczniów pewności siebie;
strategie społeczne - zadawanie pytań, współpraca podczas wykonywania zadań, umiejscowienie siebie wśród innych.
Metody/techniki nauczania
analiza materiałów audiowizualnych,
analiza tekstów źródłowych,
dedukcja,
tworzenie materiałów pisemnych,
analiza zdjęć, techniki jedno- lub wielokrotnego wyboru,
uzupełnianie luk w tekście.
Formy zajęć:
praca w parach, praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do Internetu i możliwością odtwarzania dźwięku, tablica interaktywna
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita uczniów po francusku.
Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę lekcji - pokazuje książkę pt. Historia Francji i pyta, czy uczniowie znają jakieś wydarzenia historyczne z dziejów Francji. Podawane przez uczniów wydarzenia można zapisać na tablicy na osi czasu.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z treściami zawartymi w bloku tekstowym - czytają indywidualnie tekst. Następnie nauczyciel sprawdza, czy tekst jest zrozumiały dla uczniów, zadając im pytania lub wykorzystując do tego ćwiczenia pod tekstem.
Uczniowie w razie potrzeby czytają tekst po raz drugi.
Nauczyciel przechodzi do części gramatycznej. Prosi uczniów o przyjrzenie się konstrukcji z użyciem strony biernej, a następnie o przypomnienie, na czym polega zamiana strony czynnej na stronę bierną. Prosi uczniów o głośne przeczytanie przykładów.
Następnie nauczyciel prosi uczniów o przyjrzenie się temu, w jaki sposób tworzy się w języku francuskim liczebniki porządkowe. Uczniowie przypominają, w jakich sytuacjach należy ich używać.
W dalszej kolejności nauczyciel omawia z uczniami materiał leksykalny do lekcji.
Uczniowie samodzielnie zapoznają się z prezentacją multimedialną i w parach wykonują polecenia.
Quiz. Nauczyciel proponuje uczniom przeprowadzenie quizu dotyczącego historii Francji. Dzieli uczniów na zespoły, np. 4‑osobowe. Każda grupa opracowuje 8 pytań zamkniętych z jedną prawidłową odpowiedzią, najlepiej na osobnych kartkach papieru. Nauczyciel zachęca uczniów do używania w tworzeniu pytań strony biernej. Pytania trafiają do wspólnej puli. Następnie przeprowadza quiz, w którym biorą udział drużyny (wg wcześniejszego podziału na grupy). Zespół, który otrzyma największą liczbę punktów, wygrywa. Drużyny nie mogą się zgłaszać do odpowiedzi do przygotowanych przez siebie pytań.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń 1‑6. Wybrani/chętni uczniowie kolejno wykonują wskazane ćwiczenia interaktywne. Pozostali uczniowie kontrolują poprawność ich wykonania. W razie pojawienia się wątpliwości nauczyciel wyjaśnia niezrozumiałe kwestie.
Ćwiczenie 7. Uczniowie analizują oś czasu i prezentują wydarzenia historyczne, stosując stronę bierną.
Nauczyciel podkreśla, jakie kompetencje językowe uczniowie nabyli.
Praca domowa:
Ćwiczenie 8
Materiały pomocnicze:
Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Prezentacja multimedialna może posłużyć uczniowi podczas samodzielnej pracy w domu do poszerzenia zasobu słownictwa. Może też być pomocna w wykonaniu pracy domowej.
Multimedium można wykorzystać na wyższych etapach edukacyjnych.