Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot:
Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć:
Le métier de mon rêve
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, 8 klasa, poziom A1
Podstawa programowa
Kształtowane kompetencje kluczowe:
- kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje nazwy zawodów w rodzaju męskim i żeńskim,
opisuje czynności charakterystyczne dla wybranych zawodów,
stosuje spójnik parce que, aby uzasadnić wybór wymarzonego zawodu.
Cele motywacyjne
Zachęcenie uczniów do podzielenia się swoimi planami na przyszłość, dokonania autoanalizy swoich umiejętności w kontekście przyszłego zawodu.
Strategie uczenia się
Strategie pamięciowe (czytanie, słuchanie, zapamiętywanie), strategie kognitywne (ćwiczenia, kalambury).
Metody/techniki nauczania
metody podające: czytanka, opis, pogadanka
metody programowane: z użyciem komputera
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe
Formy zajęć:
praca samodzielna, praca w parach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z możliwością odtwarzania dźwięku, tablica interaktywna/rzutnik
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita uczniów po francusku oraz podaje cele lekcji. Zagaduje uczniów o ich plany na przyszłość; czy są jakieś zawody, które ich szczególnie interesują? Czy potrafią nazwać je w języku francuskim?
Faza realizacyjna:
Praca z tekstem. Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z tekstem oraz o wykonanie w parach ćwiczeń do czytanki.
Następnie uczniowie przechodzą do audiobooka. W nagraniu Sandrine i Jean opowiadają o zawodach, które wykonują ich rodzice. Nauczyciel prosi uczniów, aby w trakcie odsłuchu spróbowali samodzielnie rozwiązać zadania.
Kolejny etap to praca w parach lub minigrupach. Uczniowie pokazują sobie nawzajem zdjęcia osób reprezentujących różne zawody (nauczyciel wcześniej prosi uczniów o przygotowanie takich zdjęć). Uczniowie po kolei nazywają zawody i opisują czynności typowe dla nich.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wskazuje uczniom wybrane przez siebie zadania do wykonania w parach. Uczniowie mogą samodzielnie podzielić się zadaniami – np. jedna osoba szuka słów w słowniku, jeśli uczniowie nie są pewni końcówki, a druga je zapisuje.
Praca domowa:
Podaj francuskie nazwy 5 zawodów, które nie pojawiły się na lekcji. Utwórz ich rodzaj żeński.
Materiały pomocnicze:
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Audiobook może zostać wykorzystany podczas rozmaitych lekcji dotyczących życia zawodowego, a także planów na przyszłość. Audiobooka można także użyć podczas lekcji dotyczących cech charakteru, aby uczniowie na podstawie opisu przypisali osobom, o którym mowa, cechy charakteru.