Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Anna Waszau
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Dans le monde des jeunes engagés et sensibles
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
powtarza i poszerza swój zasób słownictwa w zakresie wyrażania uczuć i emocji;
poznaje historie młodych ludzi, którzy wyróżnili się swoimi działaniami na polu społecznym,
powtarza i rozwija swoją wiedzę w zakresie wyrażania uczuć i emocji poprzez struktury różnicujące użycie trybu subjonctif bądź bezokolicznika.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
pogłębia swoją wrażliwość na różne emocje i uczucia towarzyszące rozmaitym życiowym sytuacjom;
doskonali umiejętność opowiadania o uczuciach i emocjach swoich oraz innych osób;
kształtuje swoją świadomość w zakresie różnych inicjatyw podejmowanych przez swoich rówieśników, osoby należące do młodego pokolenia.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie, czytanie, słowa w kontekście;
strategie kognitywne: analizowanie informacji i wnioskowanie; ćwiczenia – jednokrotny i wielokrotny wybór, prawda‑fałsz, samodzielne uzupełnianie krzyżówek i tekstów, łączenie elementów (o różnych nośnikach: audio/pisemne/obrazy), wyszukiwanie odpowiednich struktur, katalogowanie, zadania otwarte;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów pisanych i słuchanych, rozpoznawanie synonimów i definicji;
strategie społeczne: współpraca z rówieśnikami, rozwijanie umiejętności opowiadania o emocjach i uczuciach.
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, opis;
metoda praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe;
metoda problemowa: metoda aktywizująca - burza mózgów, współpraca w grupach (np. debata);
metoda programowa: przy użyciu komputera, zadania interaktywne.
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w parach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer, tablety/smartfony, internet, tablica interaktywna
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
W TRAKCIE LEKCJI:
Nauczyciel podaje cele i temat lekcji, a następnie proponuje uczniom zabawę aktywizującą w formie burzy mózgów. W tym celu zadaje pytanie: Jakie inicjatywy podejmują dziś młodzi ludzie? Propozycje uczniów zapisuje na tablicy, następnie robi krótkie podsumowanie. Pyta uczniów o to, czy sami angażują się w różne inicjatywy społeczne oraz czy uważają, że jakichś inicjatyw brakuje i warto byłoby o nich pomyśleć. Następnie nauczyciel pokazuje za pomocą internetu oraz tablicy interaktywnej postaci wybranych działaczy społecznych bądź wybranych społecznych inicjatyw, które podejmowane są przez młode pokolenie.
Faza realizacyjna:
Po wspólnej refleksji w fazie wprowadzającej, nauczyciel przystępuje do fazy realizacyjnej: przedstawia specyfikę tekstu źródłowego, tj. jego tytuł i krótki wstęp przed tekstem właściwym. Nauczyciel prosi uczniów o samodzielne zapoznanie się z tekstem źródłowym oraz rozwiązanie ćwiczeń do niego nawiązujących.
W dalszej kolejności uczniowie, z pomocą nauczyciela, sprawdzają swój poziom zrozumienia tekstu. Nauczyciel może zapytać uczniów: czego dowiedzieliście się o inicjatywach podejmowanych przez osoby przedstawione w tekście? Czy ich działania były na małą czy dużą skalę? Z jakimi konsekwencjami mogły się one liczyć? Jakie uczucia mogły im towarzyszyć? Nauczyciel może również zaproponować uczniom samodzielne wyszukanie, np. za pomocą smartfonów, podobnych historii ludzi młodych i zaangażowanych, a następnie o przedstawienie ich pokrótce w j. francuskim.
Po tej części, nauczyciel proponuje uczniom krótki kącik leksykalny, przedstawiający słowa i wyrażenia przydatne do określania uczuć i emocji. Później przechodzi do omówienia kącika gramatycznego, przy okazji którego tłumaczy zastosowanie trybu łączącego subjonctif oraz bezokolicznika przy wyrażaniu uczuć i emocji. Następnie proponuje uczniom zadanie sprawdzające.
W dalszej kolejności nauczyciel proponuje zadanie multimedialne – przegląd katalogu interaktywnego. Po jego przejrzeniu uczniowie realizują ćwiczenia związane z multimedium, sprawdzające zrozumienie treści katalogu. Nauczyciel może również poprosić uczniów o zastanowienie się, który z wymienionych w katalogu postaci jest dla nich najbardziej inspirująca i poprosić chętnych o wyjaśnienie ich wyboru. Nauczyciel może zaadaptować ćwiczenie nr 3 z tej części do wersji ustnej i poprosić uczniów o zainscenizowanie podobnej sytuacji, jak ta opisana w poleceniu.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel sprawdza wiedzę nabytą przez uczniów, proponując wybrane przez siebie ćwiczenia z części Sprawdź się. Nauczyciel może zaadaptować zadania otwarte do wypowiedzi ustnej, w takim wypadku ćw. 8 może przybrać formę forum młodzieżowego (debaty), w czasie której wybrani uczniowie prezentują własne pomysły, podczas gdy inni mogą je oceniać i wskazać najciekawsze. W tej fazie może również poprosić jednego z uczniów, by określił, które elementy i treści lekcji były dla niego najbardziej interesujące, czy któraś z przedstawionych w lekcji historii zainspirowała go do działania, do podjęcia własnej inicjatywy czy zaangażowania się w jakąś, która go interesuje. Nauczyciel może również zapytać uczniów ogólnie, czy czują się zachęceni do działania i angażowania się w różne projekty na większą skalę.
Praca domowa:
Ćwiczenie 7. i/lub 8. z katalogu ćwiczeń interaktywnych. Można również poprosić uczniów o przygotowanie krótkiego wypowiedzi ustnej na temat wybranej przez nich postaci młodego pokolenia, która ich inspiruje.
Materiały pomocnicze:
Można użyć internetu oraz tablicy interaktywnej, by zaprezentować uczniom osoby, których historie opisane są w lekcji (w tekście źródłowym oraz formie multimedialnej).
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Materiał zawarty w katalogu interaktywnym może posłużyć jako uzupełnienie tematu dotyczącego różnych aktualnych problemów społecznych i sposobów ich zwalczania. Może on również stanowić wstęp do debaty oksfordzkiej na temat chęci działania człowieka jako jednostki na rzecz innych ludzi, w dalszym bądź bliższym otoczeniu.