Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Kinga Mądraszewska
Przedmiot:
Język obcy nowożytny nauczany jako drugi (język francuski)
Temat zajęć:
Le tour du monde au XIXe siècle
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, szkoła ponadpodstawowa, klasa II, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
nazywa i opisuje dawne środki transportu oraz ich charakterystyczne elementy;
buduje pytania przez inwersję oraz z wykorzystaniem struktury est‑ce que.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
chętnie sięga do źródeł historycznych, by opowiedzieć o rewolucji przemysłowej w XIX w.;
poznaje kulturę kraju, którego języka się uczy.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, tabele gramatyczne oraz leksykalne;
strategie kognitywne: wybór odpowiedniej opcji w zdaniu, wstawianie wyrażeń do tekstu, prawda – fałsz, łączenie tekstu z ilustracją, parowanie, grupowanie, kolorowanie tekstu, test wyboru, dopasowywanie;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia wyrazów przy pomocy materiału ilustracyjnego.
Metody/techniki nauczania:
metody podające: praca z tekstem źródłowym (czytanka);
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe;
metody programowe: przy użyciu komputera.
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w grupach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer, tablica interaktywne, tablety/smartfony
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy interaktywnej zdjęcia dawnych pojazdów (np. starego roweru lub automobilu). Prosi uczniów o ich nazwanie, aby podczas realizacyjnej fazy lekcji mieli poczucie, że już posiadają pewien zasób wiedzy niezbędnej do realizacji celów.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają fiche de lecture dotyczącą powieści Jules’a Verne’a. Po samodzielnym wykonaniu przez uczniów ćwiczeń sprawdzających rozumienie tekstu nauczyciel pyta, czy czytali książkę w języku polskim albo czy widzieli ekranizację powieści. Uczestnicy lekcji, którym znana jest historia Phileasa Fogga, mają możliwość podzielenia się swoimi wrażeniami i zaprezentowania, co najlepiej zapamiętali z lektury lub seansu filmowego.
W dalszej kolejności nauczyciel zachęca uczniów do przypomnienia sobie sposobu zadawania pytań poprzez inwersję. Tę aktywność można połączyć z kącikiem leksykalnym, zadając uczniom pytania (np. Le paquebot est‑il un grand bateau ?).
Praca z multimedium odbywa się na forum klasy. Nauczyciel prosi uczniów, aby najpierw zapoznali się z treścią ćwiczeń. Następnie po kolei prezentuje slajdy prezentacji i odtwarza nagrania. Po każdym slajdzie może zadać kilka pytań skłaniających do rozmowy, np. czy uczniowie podróżowali kiedyś takim środkiem transportu, czy go kiedyś widzieli (np. podczas zwiedzania muzeów czy w filmach). Prosi też o opisanie poszczególnych środków transportu (duży, mały, wygodny, niewygodny, szybki, wolny etc.).
Po zapoznaniu się z prezentacją uczniowie wykonują ćwiczenia na zasadzie konkursu – wygrywa osoba, która jako pierwsza poprawnie rozwiąże wszystkie zadania.
Uczniowie pracują w parach. Pierwsza osoba z pary wybiera jeden środek transportu poznany na lekcji, ale nie zdradza drugiej osobie, co to jest. Druga osoba może zadać pięć pytań, które pomogą jej odgadnąć, o jakim środku transportu myśli kolega/koleżanka. Muszą to być pytania, na które można odpowiedzieć tak lub nie. Pytania powinny być zadawane za pomocą inwersji lub est‑ce que. Po odgadnięciu nazwy środka transportu osoby w parze zamieniają się rolami.
Faza podsumowująca:
Wybrani lub chętni uczniowie podchodzą do tablicy i wykonują ćwiczenia z bloku Sprawdź się. Reszta klasy kontroluje poprawność ich wykonania. Na tym etapie uczniowie mogą naradzać się i próbować udzielać sobie wyjaśnień w języku francuskim (np. La montgolfière n’est pas un moyen de transport routier. C’est un moyen de transport aérien).
Praca domowa:
Ćwiczenia 7. i 8. z bloku Sprawdź się. Ćwiczenie 8. może zostać wykonane jako miniplakat lub broszura z wydrukowanymi z internetu zdjęciami lub wykonanymi przez ucznia ilustracjami.
Materiały pomocnicze:
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Prezentacja multimedialna może zostać wykorzystana podczas lekcji o współczesnych środkach transportu, by przedyskutować różnice pomiędzy dawnymi i obecnymi sposobami przemieszczania się.