Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Aleksandra Ikball
Przedmiot:
Język obcy nowożytny nauczany jako drugi (język francuski)
Temat zajęć:
Dans la rédaction de presse
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa II
:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
opisuje wybrane zawody prasowe: dziennikarz, redaktor, ilustrator, grafik, felietonista i reporter;
wyraża opinie na temat wad i zalet różnych specjalizacji dziennikarskich;
przedstawia powody, dla których czyta czasopisma papierowe lub ich nie czyta;
utrwala i poszerza słownictwo niezbędne do wyrażania własnego zdania.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności;
rozwija umiejętność wyrażania swojego zdania;
rozwija umiejętności prezentacji siebie i innych osób.
Strategie uczenia się
pamięciowe – grupowanie informacji w określone kategorie, użycie obrazu i dźwięku, powtarzanie nowych konstrukcji, skojarzenia, stosowanie nowych słów w znanym kontekście;
kognitywne - ćwiczenie wymowy w celu efektywnego przekazu informacji, analiza wiedzy zdobytej w celu udzielenia właściwej odpowiedzi, łączenie w pary, powtarzanie, utrwalanie materiału, organizacja wiedzy;
kompensacyjne - odgadywanie znaczenia słów na podstawie znajomości języka ojczystego, użycie gestów, mimiki;
afektywne - motywowanie do nauki poprzez wprowadzenie elementów kulturowych; tworzenie warunków do nabierania przez uczniów pewności siebie;
społeczne - zadawanie pytań, współpraca podczas wykonywania zadań, umiejscowienie siebie wśród innych.
Metody nauczania:
podające: opis, wyjaśnienie
problemowe: mapa myśli, burza mózgów, piramida priorytetów
praktyczne: studium przypadku, analiza materiału źródłowego, analiza prezentacji
programowane: z użyciem komputera, z użyciem tablicy multimedialnej
Formy zajęć:
praca w parach, praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do Internetu i możliwością odtwarzania dźwięku, francuska młodzieżowa prasa papierowa
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Czynności organizacyjne (powitanie uczniów, sprawdzenie stanu klasy). Nauczyciel wita uczniów po francusku.
Nauczyciel pyta uczniów po francusku, czy znają jakieś gazety lub czasopisma francuskie. Pokazuje uczniom oryginalne gazety lub czasopisma francuskie np. Image Doc, Phosphore, J'aime lire Max. Może również zaznajomić uczniów z wersją elektroniczną zawartości wybranych tytułów, np. ze strony wydawnictwa bayard‑jeunesse.com.
Nauczyciel pyta uczniów po francusku, jakie zawody wiążą się z pracą w redakcji prasowej. Zapisuje na tablicy nazwy zawodów podawane przez uczniów.
Nauczyciel prosi uczniów, by zastanowili się, jakie predyspozycje i kompetencje są wymagane na poszczególnych stanowiskach. Pod każdą specjalizacją wypisuje na tablicy umiejętności w formie mapy myśli.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z treściami zawartymi w bloku tekstowym.
Uczniowie, pracując w parach, odpowiadają na pytania z ćwiczeń 1 - 2.
Nauczyciel wraz z uczniami wspólnie sprawdza poprawność wykonanych zadań.
Nauczyciel pyta uczniów o opinię na temat pracy w redakcji prasowej. Sugerując się stworzoną na początku zajęć mapą myśli oraz treścią czytanki, uczniowie decydują, czy według nich to jest łatwa praca, interesująca, ważna i potrzebna, a swoje odpowiedzi zapisują na karteczkach w formie zdań oznajmujących, np. Être journaliste, c'est stressant. Nauczyciel zbiera ich wypowiedzi, po czym przechodzi do omówienia mapy pojęć z kącika leksykalnego. Zwraca uwagę na wymowę poszczególnych wyrażeń.
Następnie każdy uczeń losuje jedną z wcześniej zebranych przez nauczyciela karteczek z wypowiedziami, po czym ma za zadanie ustosunkować się do jej treści przy pomocy wybranego wyrażenia z kącika leksykalnego, np. uczeń losuje wypowiedź Le travail de maquettiste est un peu artistique. i formułuje swoje zdanie: Selon moi, le travail de maquettiste n'est pas du tout artistique. Może również je krótko uzasadnić. Na podstawie poprzedzających ćwiczeń, uczniowie wykonują w parach zadanie 3.
Po zapoznaniu się z treścią ilustracji interaktywnej, uczniowie samodzielnie wykonują zadania 1 - 3, a poprawność ich wykonania sprawdzają grupowo. Nauczyciel może poprosić wybranych uczniów o przeczytanie na głos rozwiązań zad.2 oraz 3.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy zadań 1‑6. Wybrani lub chętni uczniowie kolejno wykonują wskazane ćwiczenia interaktywne. W razie pojawienia się wątpliwości nauczyciel wyjaśnia niezrozumiałe kwestie.
Uczniowie wykonują w parach zadanie 7. Powstałe wypowiedzi mogą posłużyć do opracowania wyników ankiety na temat najbardziej interesujących zawodów prasowych według uczniów naszej klasy.
Nauczyciel podsumowuje kompetencje językowe, jakie uczniowie nabyli w trakcie zajęć.
Praca domowa:
Zad. 8 z części Sprawdź się.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Ilustracja interaktywna może posłużyć uczniowi podczas samodzielnej pracy w domu zarówno podczas powtórzenia materiału, jak i w trakcie odrabiania pracy domowej. Może być też środkiem pomocniczym w innych lekcjach na temat prasy i mediów. Zawartość kącika czytelniczego i leksykalnego natomiast znajdzie swoje zastosowanie w debatach/dyskusjach o profesjach, czy przyszłości zawodowej.