Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot:
Język obcy nowożytny nauczany jako drugi (język francuski)
Temat zajęć:
Vive la République !
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa I, poziom A1
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna symbole Francji;
tworzy rodzaj żeński i liczbę mnogą rzeczowników i przymiotników;
odmienia czasownik vivre oraz stosuje wyrażenia frazeologiczne z jego użyciem.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności;
rozwija umiejętność tworzenia opisów;
rozwija umiejętności prezentacji siebie i innych osób.
Strategie uczenia się
strategie pamięciowe: używanie obrazu i dźwięku;
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, łączenie obrazu z tekstem, analiza danych językowych, dedukcja;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych.
Metody/techniki nauczania
metody podające: wyjaśnienie, opis, pogadanka,
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe,
metody programowane: z użyciem komputera, z użyciem tablicy interaktywnej.
Formy zajęć:
praca w parach, praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do Internetu i możliwością odtwarzania dźwięku, tablica interaktywna
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Czynności organizacyjne (powitanie uczniów, sprawdzenie stanu klasy). Nauczyciel wita uczniów po francusku.
Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę lekcji - pyta o datę święta narodowego Francji i związane z nim wydarzenia.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z treściami zawartymi w bloku tekstowym - czytają informacje przedstawione na plakatach. Nauczyciel sprawdza zrozumienie tekstów.
Następnie uczniowie słuchają nagarnia dialogu. Nauczyciel upewnia się, że tekst jest zrozumiały dla uczniów.
Uczniowie, pracując w parach, odpowiadają na pytanie do tej części lekcji, po czym prezentują odpowiedzi na forum klasy.
Następnie uczniowie zapoznają i analizują materiał w części gramatycznej i leksykalnej. Nauczyciel prosi uczniów o głośne przeczytanie przykładów.
Nauczyciel prosi o przeczytanie odmiany czasownika vivre i o podanie przykładów jego zastosowania w zdaniach. Następnie analizuje i tłumaczy znaczenie związków frazeologicznych z czasownikiem vivre i prosi o zapamiętanie kilku z nich.
Nauczyciel prosi o wykonanie poleceń do tej części lekcji.
Nauczyciel podsumowuje zebrane wiadomości.
Uczniowie zapoznają się samodzielnie z katalogiem interaktywnym i w parach wykonują polecenia.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń 1‑6. Wybrani/chętni uczniowie kolejno wykonują wskazane ćwiczenia interaktywne. Pozostali uczniowie sprawdzają poprawność ich wykonania. W razie pojawienia się wątpliwości nauczyciel wyjaśnia niezrozumiałe kwestie.
Ćwiczenie 8. Uczniowie na forum klasy czytają przygotowane teksty.
Nauczyciel podkreśla, jakie kompetencje językowe nabyli uczniowie.
Praca domowa:
Ćwiczenie 7
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Katalog interaktywny może posłużyć uczniowi podczas samodzielnej pracy w domu do poszerzenia zasobu słownictwa oraz pogłębienia wiedzy na temat symboli Francji. Może też być pomocny podczas odrabiania pracy domowej.