Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot: język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Je vais à la boulangerie. J'y vais pour acheter des croissants
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje nazwy sklepów i punktów usługowych oraz produktów, które są tam dostępne;
poznaje zaimki y i en;
opowiada, do jakich sklepów chodzi i co w nich kupuje.
Cele motywacyjne:
Uczeń poszerza swoje słownictwo i znajomość gramatyki. Przekonuje się, iż jego poziom opanowania języka pozwala na coraz swobodniejsze wypowiedzi oraz poruszanie nowych tematów.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (czytanie, słuchanie, zapamiętywanie),
strategie kognitywne (praca z ilustracjami i z audio, grupowanie, parowanie, dopasowywanie),
strategie społeczne (współpraca w parach),
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia wyrazów).
Metody/techniki nauczania:
metody podające: opis, praca z tekstem źródłowym, wyjaśnienie;
metody programowane: z użyciem komputera;
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe;
metoda aktywizująca: burza mózgów, zagadki.
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego,
praca indywidualna,
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, tablety lub smartfony z możliwością odtworzenia gry edukacyjnej albo dostęp do sali komputerowej
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie nazw sklepów poznanych na wcześniejszych zajęciach. Nauczyciel może po podaniu nazwy danego sklepu zadać pytanie: Qu'est‑ce que tu achètes à la/au …, motywując uczniów do przypomnienia sobie nazw produktów dostępnych w wymienianych sklepach.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel przechodzi do części tekstowej. Prosi o zapoznanie się z tekstem. Prosi o wykonanie ćwiczenia sprawdzającego, ewentualnie wyjaśnia nowe słowa. Zwraca uwagę uczniów na pojawiające się w tekście zaimki y i en. Nauczyciel dopytuje, czy uczniowie są w stanie powiedzieć, do czego służą te elementy w zdaniu. Uczniowie mogą odpowiedzieć swoimi słowami w języku polskim (np. że zastępują jakieś słowo).
Następnie nauczyciel przechodzi do części gramatycznej. Objaśnia dokładnie zastosowanie zaimków y i en. Dodatkowo nauczyciel zwraca uwagę na miejsce zaimków w zdaniu w formie twierdzącej i przeczącej w poznanych przez uczniów czasach.
Na zakończenie tej fazy lekcji nauczyciel zapowiada, że teraz uczniowie będą mieli okazję poznać nazwy nowych sklepów oraz produktów, jakie można w nich nabyć. Prosi uczniów, by w trakcie zapoznawania się z prezentacją, robili odręczne notatki w zeszycie. Po odtworzeniu multimedium nauczyciel prosi, by uczniowie rozwiązali ćwiczenia, posiłkując się zanotowanymi informacjami.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Uczniowie pracują całym zespołem klasowym. Wykonują ćwiczenia 1‑6. Wskazani uczestnicy lekcji podchodzą do tablicy interaktywnej i rozwiązują ćwiczenia. Pozostali uczniowie wspierają kolegów/koleżanki, naprowadzając na poprawne odpowiedzi.
Na zakończenie nauczyciel proponuje krótką zabawę. Wybrany/chętny uczeń podaje zdanie przy użyciu zaimka en lub y w formie zagadki (np. On y va pour acheter des livres). Pozostali uczniowie odgadują, o jakie miejsce chodzi.
Praca domowa:
- ćw. 7 i 8.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Prezentacja multimedialna może zostać wykorzystana jako materiał przypominający użycie zaimków y i en na wyższych etapach edukacyjnych. Dodatkowo uczniowie mogą zostać poproszeni o rozszerzenie prezentacji (np. zaprojektowanie analogicznego slajdu z innym sklepem/lokalem usługowym).