Scenariusz lekcji
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Se préparer à une randonnée
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, szkoła ponadpodstawowa, klasa I, poziom A2
Cele operacyjne: Uczeń:
przypomina sobie odmianę i zastosowanie czasowników modalnych: vouloir, pouvoir i devoir,
nazywa przedmioty użyteczne podczas wycieczki,
opowiada o przygotowaniach do wycieczki.
Cele motywacyjne: Zachęcenie uczniów do opowiadania o swoich doświadczeniach i planach.
Strategie uczenia się: strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, tabele gramatyczne, grupowanie informacji (katalog)
strategie kognitywne: wybór odpowiedniej opcji w zdaniu, wstawianie wyrażeń do tekstu i tabeli, prawda‑fałsz, parowanie, grupowanie, łączenie audio z tekstem
Metody/techniki nauczania:
metoda problemowa: dyskusja
metoda aktywizująca: burza mózgów, blended learning
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym
Formy zajęć: praca indywidualna, praca w grupach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer, tablica interaktywna, tablety/smartfony, aplikacje typu mentimeter
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wykorzystuje jedną z aplikacji do tworzenia chmur słów i proponuje uczniom stworzenie chmury słów, skojarzeń do podanego hasła randonnée. Nauczyciel pokazuje powstałą chmurę słów i zachęca uczniów do skomentowania wyników. Zadaje im pytania typu: czy wyniki są takie, jakich oczekiwaliście? Jak myślicie, które z tych skojarzeń będą tematem naszej lekcji? Po krótkiej rozmowie prowadzący/a podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z odmianą czasowników pouvoir, devoir i vouloir oraz z kącikiem leksykalnym. Następnie pracują w parach. Mają za zadanie zapisać rady dla osoby przygotowującej się do wycieczki, używając czasowników pouvoir, devoir i vouloir. Chętni odczytują rady na forum klasy. Wszyscy uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym. Po lekturze, nauczyciel prosi o przedstawienie tych wskazówek, które nie pojawiły się podczas pracy w parach. Uczniowie wykonują ćwiczenia do tekstu źródłowego.
Uczniowie przechodzą do pracy z audiobookiem. Po wysłuchaniu nagrania uczniowie porównują przygotowania do wycieczki letniej i zimowej, używają czasowników pouvoir, devoir i vouloir. Np. Pendant l’été et pendant l’hiver, vous devez avoir de bonnes chaussures de marche, pendant l’hiver, vous pouvez aussi emporter des raquettes.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel zadaje pytania/zadania :
Quels vêtements devez‑vous emporter pour une randonnée ?
Quels objets sont utiles pendant une randonnée ?
Quels conseils donnez‑vous à quelqu’un qui part randonner en hiver ?
Vous préférez randonner en été ou en hiver ? Pourquoi ?
Praca domowa: Ćwiczenia 7. i 8. z bloku Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: Audiobook może posłużyć do powtórzenia słownictwa związanego z pogodą i ukształtowaniem terenu.