Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Je veux devenir vétérinaire
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
utrwala nazwy zawodów oraz poznaje takie, których nazwy są takie same w rodzaju męskim i żeńskim,
nazywa wybrane zawody i w prosty sposób określa czym się zajmują,
używa poprawnie czasownika vouloir w czasie teraźniejszym trybu oznajmującego, w mowie i w piśmie,
przedstawia swój zawód marzeń oraz zawód marzeń innych osób i krótko uzasadnia wybór.
Cele motywacyjne
uczeń korzysta ze zdobytej wiedzy, uzupełnia swoje wiadomości co pozwala mu na podawanie bardziej dokładnych informacji na temat innych osób,
umiejętność odmiany czasowników I grupy pozwoli na budowanie niezliczonej liczby zdań.
Strategie uczenia się
strategie pamięciowe (słuchanie, oglądanie, powtarzanie za lektorem)
strategie kognitywne (ćwiczenie przedmiotowe: łączenie, grupowanie, wybieranie spośród podanych możliwości)
strategie społeczne (zadawanie pytań, współpraca z grupą)
Metody/techniki nauczania
metody podające: pogadanka
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe, WebQuest
metody programowane: z użyciem komputera
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego,
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, tablety lub smartfony z możliwością odtworzenia gry edukacyjnej albo dostęp do sali komputerowej
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wykonuje czynności organizacyjne. Następnie zwraca uwagę uczniów na grafiki w części wprowadzającej i pyta, co może być tematem dzisiejszych zajęć. Po wysłuchaniu propozycji uczniów zapisuje temat lekcji na tablicy. Nauczyciel może poprosić o przypomnienie innych poznanych nazw zawodów.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel przechodzi do bloku tekstowego. Prosi o odsłuchanie wypowiedzi, sprawdza ich zrozumienie, ewentualnie tłumaczy nowe wyrazy.
Uczniowie wykonują ćwiczenia do tej części. Po ich wykonaniu nauczyciel sprawdza poprawność ich wykonania.
Nauczyciel wprowadza odmianę czasownika vouloir, prosi uczniów o jej wysłuchanie i powtórzenie.
Następnie uczniowie wykonują samodzielnie ćwiczenie do części gramatycznej. W celu przećwiczenia wymowy nauczyciel może prosić wybranych uczniów o odczytanie odpowiedzi na głos.
Przed przystąpieniem do planszy z Kącika leksykalnego nauczyciel zwraca się z prośbą do uczniów, aby znaleźli w tekście czytanki wszystkie nazwy zawodów, po czym prosi o podanie ich form w rodzaju męskim i żeńskim. Niektóre z nazw będą miały takie same formy, co następnie uczniowie konsultują z planszą ze słownictwem.
Uczniowie przechodzą do części Multimedium. Zapoznają się z ilustracją interaktywną oraz wykonują zaproponowane ćwiczenia w parach lu w grupie, dyskutując nad rozwiązaniami. Nauczyciel czuwa nad poprawnością wykonywania zadań oraz sprawdza zrozumienie nowych słów i wyrażeń, w razie potrzeby wyjaśniając je.
Po wykonaniu ćwicz. 3 nauczyciel zaprasza uczniów do wymiany zdań na temat innych rozwiązań, których propozycje nie pojawiły się w ćwiczeniu np. Militaire/acrobate/artiste/danseur/sportif est un bon métier pour Jean‑Baptiste parce qu'il aime danser et faire du sport.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Uczniowie wykonują samodzielnie zad. 1 - może być w formie zawodów na szybkość ułożenia układanki memo. Następnie pracują całym zespołem klasowym, rozwiązując zad. 2‑6.
Zad. 7 każdy z uczniów przygotowuje samodzielnie, a następnie prezentuje je ustnie przed całą klasą. Nauczyciel zapisuje wybrane przez uczniów nazwy zawodów na tablicy. Po skończonych prezentacjach kolejnym krokiem będzie odgadnięcie, który zawód z zapisanych na tablicy jest zawodem marzeń danej osoby, np. nauczyciel zadaje pytanie: Quel est le métier de rêve de Christophe ? lub Qui dans notre classe veut devenir interprète ?, a wskazany uczeń formułuje odpowiedź: Christophe veut devenir interprète parce qu'il a une bonne mémoire pour les langues étrangères et il adore bouger.
Praca domowa:
Zad. 8 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Ilustracja interaktywna może posłużyć w dowolnym momencie nauki do przypomnienia uczniom wybranych nazw zawodów, odmiany czasownika vouloir oraz jako wstęp do tematu upodobań, umiejętności oraz planów na przyszłość.