Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Agnieszka Marciniak
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć: Promenades parisiennes
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa I liceum/technikum, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
odkrywa znane paryskie dzielnice: quartier Latin i Saint‑Germain‑des‑Prés;
powtarza słownictwo potrzebne do wskazywania drogi;
przypomina sobie zasady tworzenia liczebników porządkowych;
wskazuje drogę swojemu rozmówcy.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości, odkrywając atrakcyjne turystycznie miejsca Paryża.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku;
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, grupowanie, prawda‑fałsz, uzupełnianie zdań, grupowanie;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych.
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, mapa interaktywna - metoda aktywizująca: gra ruchowa;
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe;
metoda programowa: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik).
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego;
praca w parach, w mini grupach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu, zeszyt
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita się z uczniami i zadaje następujące pytania: Comment s’appelle la capitale de la France ? Quels monuments de Paris connaissez‑vous ? Quels quartiers connaissez‑vous ? Vous connaissez le quartier Latin ou Saint‑Germain‑des‑Prés ? Sytuuje w/w miejsca na planie Paryża i podaje temat i cel lekcji (może w tym momencie wprowadzić też słowo arrondissement i kilka liczebników porządkowych).
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst źródłowy. Nauczyciel odpowiada na ewentualne pytania dot. słownictwa. Następnie uczniowie wykonują ćwiczenia 1‑3 z bloku, porównując odpowiedzi w parach.
Następnie nauczyciel przechodzi do pracy z kącikiem leksykalnym. Prosi uczniów o zapoznanie się z listą pytań dotyczących poszukiwania właściwej drogi oraz możliwych odpowiedzi. Wypisuje na tablicy listę miejsc/zabytków i prosi uczniów, aby w parach zastanowili się, jak zadać pytania, aby dojść do tych miejsc (np.: Pour aller au Panthéon, svp ?).
Praca w parach: uczniowie pracują z planem Dzielnicy Łacińskiej. Jeden z uczniów prezentuje wybraną przez siebie trasę np. do miejsca z poprzedniego ćwiczenia (używając pierwszej osoby l. poj.), a drugi zgaduje, jaki jest punkt docelowy. Następnie uczniowie rozwiązują ćwiczenie. Podsumowując aktywność, nauczyciel może również zaproponować wykonanie ćw. 1 w części Sprawdź się.
Nauczyciel prosi uczniów o ponowną obserwację tekstu źródłowego. Zwraca uwagę na formy trybu rozkazującego i prosi o zapoznanie się z wyjaśnieniami dostępnymi na grafikach. Uczniowie wykonują ćwiczenie z kącika oraz ćw. 2 z bloku Sprawdź się.
Nauczyciel może również zaproponować przećwiczenie trybu rozkazującego w formie zabawy ruchowej „tor przeszkód”. W klasie można ustawić labirynt z ławek. Uczniowie pracują w parach. Jedna osoba ma zawiązane oczy, a jej zadaniem jest przejść z jednego końca sali na drugi, omijając przeszkody. Jej/jego partner staje z tyłu i udziela wskazówek, aby ułatwić pokonanie toru przeszkód (Va tout droit ! Tourne à gauche !). Następnie uczniowie zapoznają się z zasadą tworzenia liczebników porządkowych i wykonują ćwiczenie z kącika oraz ćw. 3 z bloku Sprawdź się.
Nauczyciel przechodzi do pracy z mapą interaktywną. Uczniowie w parach zapoznają się z multimedium i rozwiązują zaproponowane ćwiczenia. Nauczyciel może również rozwinąć pracę z mapą poprzez poproszenie uczniów o wskazanie alternatywnej trasy z punktu A do B (nauczyciel wybiera dwa miejsca widniejące na mapie).
Faza podsumowująca:
Praca w parach: nauczyciel wyświetla mapę miasta, z którego pochodzą uczniowie. Jeśli uczniowie pochodzą z mniejszej miejscowości, nauczyciel może zdecydować się na miasto, do którego uczniowie odbyli ostatnią wycieczkę szkolną lub miasto wojewódzkie. Następnie dzieli klasę na pary/małe grupy. Jedna z osób jest zagranicznym turystą, a pozostałe osoby wyjaśniają jej, jak dojść/dojechać do jednego z zabytków widocznych na planie (uczeń odgrywający turystę wskazuje na mapie, w którym miejscu się znajduje).
Na zakończenie zajęć nauczyciel prosi uczniów o rozwinięcie zdań: Dziś nauczyłem się… Łatwe było dla mnie… Trudne było dla mnie… Słowa/zwroty, które zapamiętam, to...
Praca domowa:
Ćwiczenia otwarte z bloku Sprawdź się i/lub praca pisemna: opisz swoją trasę z domu do szkoły/ze szkoły do sklepu etc.
Materiały pomocnicze: mapy/plany miast dostępne w internecie lub aplikacjach GPS.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Mapa interaktywna może posłużyć w trakcie lekcji, podczas której omawiany będzie temat sytuowania obiektów w przestrzeni. Na poziomie B1 może być wprowadzeniem do tematu Activités/Sorties culturelles.