Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Maciej Szyszkowski
Przedmiot:
Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć:
Avantages du sport amateur
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny: klasa II, liceum/technikum, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
określa częstotliwość zajęć,
używa słownictwa dotyczącego sportu i jego wpływu na zdrowie,
opowiada o pozytywnym wpływie aktywności sportowej na życie człowieka.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości (zyskuje informacje o dobroczynnych skutkach uprawiania sportu);
rozwija umiejętność wypowiedzi ustnych i pisemnych na temat uprawiania sportu amatorskiego.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku, grupowanie
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, uzupełnianie tekstu, dopasowywanie, prawda fałsz, dedukcja
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych
Metody/techniki nauczania:
metody aktywizujące: burza mózgów, dedukcja
metody podające: praca z tekstem źródłowym, opis, wyjaśnienie
metody programowane: przy użyciu nowych technologii
(prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik)
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego
praca w parach
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu, zeszyt
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów po francusku, jak się dziś czują.
Nauczyciel wyświetla dwie grafiki w celu przypomnienia słownictwa dotyczącego dyscyplin sportowych.
Wyrażenia: faire de la boxe, faire de la voile, faire du vélo, faire de l'escrime, faire de l'haltérophilie, jouer au hand‑ball, faire de l'équitation, faire du tir, faire du tir à l'arc, faire de la course, faire de la gymnastique, faire du judo
Uczniowie proszeni są o połączenie słów i symboli w pary. Nauczyciel zwraca uwagę na konstrukcje wykorzystane w zadaniu faire de, jouer à.
Nauczyciel zadaje uczniom pytania. Przykłady pytań:
Quel sport faites‑vous ? Lesquels aimeriez‑vous faire ?
Następnie nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Nauczyciel sprawdza wykonane zadania i prosi o zapoznanie się z kącikiem leksykalnym.
Nauczyciel wyjaśnia zagadnienia leksykalne i gramatyczne (wyrażanie częstotliwości).
Uczniowie wykonują kolejne ćwiczenia.
Nauczyciel przechodzi do pracy z ilustracją interaktywną. Po zapoznaniu się z multimedium uczniowie samodzielnie rozwiązują zadania.
Nauczyciel rozdaje uczniom tabelę przedstawiające ofertę zajęć sportowych w szkole. (Może też być czysta strona z agendy, którą uczniowie wypełniają własnymi propozycjami: Jakie sporty i w jakich dniach). Przykład wypełnionej agendy: https://www.happy-sport-sante.fr/uploads/2/4/8/5/2485545/planning-hss-2021-13-09_orig.jpg
Potem uczniowie pracują w parach. Dostają zdjęcia ludzi, którzy mają jakiś problem z samopoczuciem (stres, brak energii, etc.). Nauczyciel może wykorzystać zdjęcia dostępne na portalach z materiałami na wolnej licencji.
Uczniowie odgrywają scenkę, w której jeden uczeń gra rolę osoby ze zdjęcia, wyjaśnia swój problem. Drugi uczeń proponuje mu sport, przedstawia opcje kursów, mówi o ich częstotliwości i opisuje wpływ danego sportu na zdrowie i samopoczucie.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel zadaje serię pytań:
À quel sport voudriez‑vous vous mettre ?
Est‑ce que vous êtes dans un club sportif, fréquentez‑vous un gymnase ? Sinon, où pratiquez‑vous votre activité sportive ?
Quelle est la fréquence à laquelle vous vous entraînez ?
Quels sont les motifs qui vous poussent à rester actifs physiquement ?
Praca domowa:
Ćw. 7 i 8 z e‑materiału.
Materiały pomocnicze:
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Ilustracja interaktywna może służyć do pracy nad mówieniem o zajęciach w czasie wolnym.