Scenariusz lekcji
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Autor: Kinga Mądraszewska
Temat zajęć: Les villes du futur
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa IV, liceum/technikum, poziom A2+
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
nazywa wybrane nowoczesne technologie;
wyraża pewność, niepewność oraz prawdopodobieństwo wystąpienia rozmaitych zdarzeń;
opisuje swoją wizję miasta przyszłości.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zyskuje motywację do twórczego wykorzystania języka francuskiego (wyobraża sobie i werbalizuje swoją wizję przyszłości).
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słowa‑klucze, znane słowa w nowym kontekście, grupowanie materiału językowego, zastosowanie obrazu i dźwięku;
strategie kognitywne: test wyboru, ocena prawdziwości zdań, grupowanie wyrażeń, łączenie podpisu z ilustracjami, uzupełnianie tekstu, wybór prawidłowej opcji w tekście, łączenie nagrania z tekstem;
strategie kompensacyjne: domyślanie się znaczenia wyrazów na podstawie ich podobieństwa do innych języków.
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, praca z materiałem multimedialnym;
metoda aktywizująca: projekt grupowy;
metoda programowa: przy użyciu nowych technologii.
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego, praca w parach, praca w małych grupach praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, czy lubią science‑fiction. Jakie tytuły filmów lub książek kojarzą im się z tym gatunkiem? Co, według uczniów, jest wyznacznikiem fantastyki naukowej? Jakie tematy podejmuje? Nauczyciel zapisuje wybrane propozycje na tablicy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym, a następnie samodzielnie rozwiązują ćwiczenia sprawdzające rozumienie czytanki. Następnie nauczyciel prosi, by uczniowie wypisali do zeszytu przykłady zdań z tekstu, w których pojawia się czas futur simple lub tryb subjonctif. Pyta uczestników lekcji, czy są w stanie zaobserwować zależność między użytym czasem/trybem a typem informacji zawartej w zdaniu. Zachęca uczniów do stawiania hipotez, również w języku polskim. Następnie nauczyciel przechodzi do powtórki gramatycznej, która dotyczy tego zagadnienia.
Po utrwaleniu wiadomości gramatycznych nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z treścią ćwiczeń sprawdzających rozumienie audiobooka, po czym odtwarza nagranie. Uczniowie rozwiązują ćwiczenia w parach, a w razie problemów we własnym zakresie wracają do transkrypcji podcastu. Nauczyciel zachęca uczniów do wypowiedzi, czy zgadzają się z przedstawioną wizją miast przyszłości. Prowadzący/prowadząca inicjuje dyskusję, pilnując, aby uczestnicy wchodzili ze sobą w interakcję – zgadzali się ze sobą bądź nie i uzasadniali swoje opinie.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozwiązują ćwiczenia z sekcji Sprawdź się. Nauczyciel prosi o odczytanie kilku wypowiedzi z ćwiczenia 7 i 8.
Praca domowa:
Nauczyciel zadaje do wykonania projekt grupowy. Uczniowie dobierają się w kilkuosobowe zespoły. Ich zadaniem jest stworzenie broszury reklamującej miasto przyszłości. Technika wykonania pozostaje dowolna. Uczniowie mają za zadanie wymyślić nazwę miasta oraz opisać dostępne w nim technologie. Swoją pracę mogą ozdobić rysunkami lub zdjęciami pobranymi z internetu.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Audiobook może posłużyć w trakcie lekcji dotyczącej discours indirect. Nauczyciel może odtworzyć nagranie i poprosić o zreferowanie wypowiedzi pisarza lub dziennikarza. Nauczyciel może też poprosić uczniów o nagranie w parach podobnego podcastu, w którym jedna osoba wcieli się w rolę pytającego, a druga – osoby opowiadającej o swojej wizji przyszłości.