Scenariusz lekcji
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć: Le patrimoine mondial de l’UNESCO
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
ćwiczy słownictwo związane z opisem zabytków;
wskazuje obiekty kulturowe i przyrodnicze Francji oraz krajów frankofońskich wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO;
powtarza użycie zaimka y i stosuje go w opisie wybranego zabytku figurującego na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Cele motywacyjne
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości i rozwija umiejętność wypowiedzi ustnych i pisemnych na temat dziedzictwa kulturowego i naturalnego.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu, grupowanie;
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, uzupełnianie tekstu, grupowanie, prawda‑fałsz;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych.
Metody/techniki nauczania:
metody aktywizujące: burza mózgów, dedukcja;
metody podające: praca z tekstem źródłowym, z materiałem ikonograficznym, opis, wyjaśnienie;
metody programowane: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik).
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego, praca w parach, praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu, zeszyt
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, czy znają jakieś obiekty wpisane na listę UNESCO oraz dopytuje, czemu służy ta lista (Connaissez‑vous le terme « patrimoine mondial de l’UNESCO » ?; Quels sont les monuments inscrits sur la liste du patrimoine mondial de l’UNESCO ?; Savez‑vous quels sont les objectifs de cette liste ?). Nauczyciel proponuje uczniom krótką pogadankę na temat dziedzictwa.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia. Następnie nauczyciel sprawdza wykonanie zadania i prosi o zapoznanie się z kącikiem leksykalnym. Nauczyciel tłumaczy słowa, których znaczenia uczniowie nie wydedukowali.
Uczniowie sami przypominają sobie znany im już zaimek y i formułują regułę gramatyczną. Następnie uczniowie przechodzą do pracy z prezentacją multimedialną. Po zapoznaniu się z każdym kolejnym slajdem, nauczyciel pyta, czy uczniowie znają podobny obiekt (np. Tassili n'Ajjer - jaskinia Lascaux). W ten sposób uczniowie mają szansę poznać jeszcze więcej obiektów niż tylko te wymienione w prezentacji.
Na koniec nauczyciel proponuje uczniom quiz w grupach. Wyświetla zdjęcia obiektów z prezentacji i np. zdjęcia obiektów z Polski, a uczniowie zgadują, o jaki obiekt chodzi.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel zadaje serię pytań:
Quels biens inscrits sur la liste de l’UNESCO avez‑vous retenus ?
Quels biens avez‑vous envie de visiter ?
Selon vous, quel site devrait se trouver également sur la liste de l’UNESCO et pourquoi ?
Praca domowa:
Ćw. 7 z oraz ćw. 8 – jeśli nie zostało wykonane na lekcji.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Prezentacja multimedialna może zostać wykorzystana podczas lekcji dotyczącej kultury Francji, ale także podczas zajęć na temat zabytków lub podróżowania.