Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Anna Kowalska
Przedmiot: Język francuski
Temat zajęć: Ma meilleure amie est franche
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum/technikum, klasa I, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
kompetencje cyfrowe
Cele operacyjne:
Uczeń:
nazywa po francusku cechy charakteru;
ocenia, czy dana cecha jest pozytywna czy negatywna;
uzgadnia przymiotniki co do rodzaju;
sporządza opis swojego charakteru oraz charakteru innych osób.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija umiejętności prezentacji siebie i innych osób.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe: czytanie, słuchanie, pisanie.
Strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, łączenie obrazu z tekstem, analiza danych językowych, dedukcja.
Strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych.
Metody/techniki nauczania:
Metody podające: wyjaśnienie, opis.
Metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe, mapa pojęć.
Metody problemowe: aktywizujące (zagadki, gra multimedialna).
Metody programowane: z użyciem e‑podręcznika, z użyciem nowych technologii.
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego,
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu, zeszyt
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Czynności organizacyjne (powitanie uczniów, sprawdzenie stanu klasy). Nauczyciel wita uczniów po francusku.
Nauczyciel zadaje uczniom pytania typu: Quel type de personne es‑tu ? Tu es bavard ou silencieux ?, Tu es travailleur ou paresseux ?
Uczniowie podają odpowiedzi.
Nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z treściami zawartymi w bloku tekstowym.
Po przeczytaniu tekstu uczniowie wykonują polecenia dołączone do bloku tekstowego.
Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadań.
Uczniowie pracują z multimedium: zapoznają się z treściami dotyczącymi znaków zodiaku, zwracając szczególną uwagę na przedstawione w opisach cechy charakteru. W parach wykonują polecenia dołączone do multimedium.
Seria zagadek. Uczniowie indywidualnie tworzą krótkie opisy swoich koleżanek i kolegów z klasy, a następnie czytają je głośno, nie mówiąc, o kogo chodzi. Cała klasa zgaduje, o której osobie mowa.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Wybrani/chętni uczniowie kolejno rozwiązują wskazane ćwiczenia interaktywne. Pozostali uczniowie kontrolują poprawność ich wykonania. W razie pojawienia się wątpliwości, nauczyciel wyjaśnia niezrozumiałe kwestie.
Wybrani przez nauczyciela uczniowie podają swoje cechy charakteru.
Nauczyciel podkreśla, jakie kompetencje językowe uczniowie zdobyli.
Praca domowa:
Ćwiczenie 8 w e‑materiale.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Katalog może posłużyć podczas innych lekcji dotyczących cech charakteru lub opisywania postaci (np. w lekcji o rodzinie lub o zawodach). Słownictwo zawarte na grafikach w bloku tekstowym może być również przydatne podczas nauki pisania różnych dokumentów (np. CV), w których wymagana jest autoewaluacja.