Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Dans la salle de classe
Grupa docelowa: szkoła podstawowa, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozpoznaje i nazywa przedmioty znajdujące się w sali szkolnej;
konstruuje zdania z il y a, il n’y a pas, a także z czasownikiem zwrotnym se trouver;
opisuje wygląd sali klasowej.
Cele motywacyjne:
uświadomienie uczniom, że znajomość form il y a oraz il n’y a pas pozwala im zapytać, co gdzie się znajduje i odpowiedzieć na to pytanie;
zachęta do wnioskowania na temat wyposażenia sal szkolnych i otoczenia do nauki.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (powtarzanie, słuchanie, czytanie);
strategie kognitywne (wyszukiwanie informacji w tekście i na ilustracjach, łączenie, prawda–fałsz, opisywanie ilustracji).
Metody i techniki nauczania:
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe;
metody aktywizujące: gra dydaktyczna;
metody programowane: przy użyciu komputera.
Formy zajęć:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca zespołowa.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna;
przedmioty takie jak zegar, globus itp.;
karteczki z nazwami przedmiotów znajdujących się w klasie (wymienionych w materiale);
tablety lub smartfony z dostępem do internetu.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita uczniów po francusku. Może dodać: Bienvenue dans notre salle de classe. Następnie podaje cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Przed przystąpieniem do pracy z blokiem tekstowym nauczyciel omawia z uczniami planszę w Rappel lexical. Uczniowie mają okazję do powtórzenia poznanego do tej pory słownictwa oraz do wyjaśnienia nowych słów. Następnie zapoznają się z blokiem tekstowym oraz wykonują w parach przypisane do niego ćwiczenia.
W celu utrwalenia słownictwa nauczyciel dzieli uczniów na 4–5 grup. Każda z grup otrzymuje zestaw karteczek z nazwami różnych obiektów w klasie. Osoby z danej grupy odkrywają kolejno karteczki. Grupa pomaga odkrywającemu odnaleźć znaczenie słowa w materiale, a zadaniem ucznia, który odkrył słowo, jest jak najszybsze odnalezienie przedmiotu w klasie i przyklejenie lub położenie karteczki obok niego. Nauczyciel może także dodać nazwy przyborów szkolnych w celu powtórzenia wiadomości z poprzednich lekcji. Za każdy prawidłowo zidentyfikowany przedmiot nauczyciel może nagradzać uczniów ilustracjami.
Nauczyciel prosi uczniów o znalezienie w tekście fragmentów, które mówią o tym, że dany przedmiot znajduje się w klasie (il y a , se trouve, se trouvent), po czym analizuje wraz z uczniami zawartość kącika gramatycznego. Przypisane do niego ćwiczenia mogą zostać wykonane w formie quizu w parach lub niewielkich grupach. Podobnie jak poprzednio nauczyciel może rozdawać obrazki przedmiotów i mebli klasowych za każdą dobrą odpowiedź.
Przed przejściem do pracy z multimedium nauczyciel wyjaśnia zasady gry edukacyjnej domino. Uczniowie grają w grę samodzielnie, a nauczyciel może nagradzać ich obrazkami przedmiotów i mebli szkolnych. Uczniowie wykonują ćwiczenia 1–3 do multimedium w parach. Wybrani lub chętni uczniowie odczytują rozwiązania ćw. 3 na głos, a reszta klasy sprawdza ich poprawność i ewentualnie podaje inne warianty odpowiedzi.
Faza podsumowująca:
Uczniowie przechodzą do zadań z sekcji „Sprawdź się”. Rozwiązują je samodzielnie, a wybrani lub chętni uczniowie wykonują zadania na tablicy interaktywnej.
Na zakończenie zajęć nauczyciel zaprasza uczniów do zabawy w zgadywanki. W tym celu dzieli uczniów na grupy, a na tablicy interaktywnej prezentuje zdjęcia różnych sal szkolnych ze szkół na całym świecie. Każda z grup przygotowuje opis wybranej przez siebie sali, po czym odczytuje go na głos. Pozostałe grupy mają za zadanie odgadnąć, która z sal szkolnych widocznych na zdjęciach została opisana. W trakcie tego zadania nauczyciel zachęca uczniów do korzystania ze słowników oraz sięgania po poznane do tej pory słownictwo dotyczące opisu pomieszczeń i przyborów szkolnych. Nauczyciel może kontynuować nagradzanie uczniów obrazkami.
Jeśli przez cały czas trwania zajęć uczniowie gromadzili ilustracje z elementami wyposażenia sali szkolnej, mogą je wykorzystać do swego rodzaju „dyktanda” w parach. Jedna z osób podaje opis, a druga układa ilustracje zgodnie z tym, co słyszy. Nauczyciel może uzgodnić z uczniami, czy opisy mają być realistyczne, czy też nieoczywiste lub śmieszne.
Praca domowa:
Ćwiczenia 7–8 z sekcji „Sprawdź się”.
Materiały pomocnicze:
Kartoniki z nazwami sprzętów i mebli szkolnych, ilustracje przedstawiające wyposażenie sali szkolnej.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Gra edukacyjna może znaleźć zastosowanie podczas powtórzenia zagadnień dotyczących przyimków. Może zostać wykorzystana również jako materiał dodatkowy do powtórzenia podstawowego słownictwa z działu „Edukacja i szkoła” na wyższych etapach edukacji.