Scenariusz lekcji
Autor: Kinga Mądraszewska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć: La santé dans ma tête
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa II, liceum/technikum, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
nazywa objawy złego samopoczucia;
wymienia sposoby mogące wpłynąć na poprawę nastroju;
opisuje, jak radzi sobie ze złym samopoczuciem.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zyskuje motywację do wglądu w swoje życie psychiczne i refleksji nad swoim dobrostanem.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: grupowanie materiału językowego, znane słowa w nowym kontekście, zastosowanie obrazu i dźwięku;
strategie kognitywne: test wyboru, parowanie, prawda‑fałsz, uzupełnianie zdań, streszczenie przyswojonych informacji;
strategie kompensacyjne: podobieństwo wyrazów francuskich do innych języków (głównie angielskiego).
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, tablica leksykalna;
metoda eksponująca: pokaz prezentacji multimedialnej;
metoda aktywizująca: ćwiczenia przedmiotowe;
metoda programowa: przy użyciu nowych technologii.
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego, praca w parach, praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita się z uczniami i pyta ich o samopoczucie. Może poprosić, by uczniowie ocenili je w skali (np. od 1 do 5). Prowadzący pyta, co wpływa na obecny nastrój uczniów i prosi o odpowiedź osoby chętne. Dopytuje również, co najczęściej może wpływać na pogorszenie samopoczucia i prosi o wypowiedź tych uczestników lekcji, którzy wcześniej się nie wypowiadali.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi o samodzielne zapoznanie się z tekstem źródłowym. W trakcie ćwiczeń uczniowie mogą konsultować się w parach. Następnie prosi dwie‑trzy osoby o to, by własnymi słowami zreferowały przeczytany tekst. Dopytuje, czego uczniowie się dowiedzieli, jakie nowe słowa poznali itp.
W dalszej kolejności uczniowie przeglądają Kącik leksykalny i przechodzą do pracy z prezentacją. Po zapoznaniu się z nią nauczyciel prosi, by wybrani uczniowie wymienili i krótko opisali wymienione w multimedium sposoby na poprawę samopoczucia. Dodatkowo prowadzący może zapytać, czy osobie wypowiadającej się któraś z tych metod pomaga.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach rozwiązują ćwiczenia 1‑6. Na ćwiczenia otwarte formułują odpowiedzi samodzielnie, a następnie chętni uczestnicy odczytują swoje wypowiedzi na forum klasy. Uczniowie słuchają swoich odpowiedzi, udzielając sobie informacji zwrotnej w ramach oceny koleżeńskiej. Na zakończenie pracy z e‑materiałem nauczyciel pyta, czy według uczniów należałoby dodać jeszcze jakieś sposoby radzenia sobie ze złym nastrojem. Uczniowie mogą wymienić metody, które im pomagają lub takie, które po prostu wydają im się warte wypróbowania.
Praca domowa:
Stworzenie plakatu o sposobach radzenia sobie ze złym nastrojem (w grupach). Plakaty następnie można zaprezentować na szkolnym korytarzu w pobliżu sal językowych lub w klasie.
Materiały pomocnicze: brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Prezentacja multimedialna może zostać wykorzystana w trakcie zajęć dotyczących mowy zależnej - uczniowie mogą referować wypowiedzi postaci. Materiał można również włączyć do lekcji dotyczącej form spędzania wolnego czasu w ramach powtórki podstawowego słownictwa.