Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Anna Dubaniowska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: S’expatrier et vivre heureux
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, szkoła ponadpodstawowa, klasa III, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
kompetencje cyfrowe
Cele operacyjne:
Uczeń:
używa słownictwa związanego z życiem na emigracji,
opowiada o swoich planach, stosując czas przyszły futur simple,
wskazuje zalety i wady życia na emigracji.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija umiejętność wskazywania zalet i wad danego zjawiska,
rozwija umiejętność dyskutowania,
zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, tabele gramatyczne, grupowanie informacji
strategie kognitywne: wybór odpowiedniej opcji w zdaniu, wstawianie wyrażeń do tekstu, prawda‑fałsz, parowanie, grupowanie, łączenie audio z tekstem
strategie kompensacyjne: wykorzystanie języka ojczystego oraz innych znanych języków obcych do zrozumienia znaczenia słów
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: opis i wyjaśnienie
metoda aktywizująca: blended learning, dyskusja za i przeciw
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w grupach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer, tablica interaktywna, tablety/smartfony
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zapisuje na tablicy słowo S’EXPATRIER i pyta uczniów o skojarzenia z tym hasłem. Zapisuje propozycje uczniów na tablicy, a następnie podaje źródło tego słowa, przypominając uczniom słowo patrie. Nauczyciel pyta uczniów, co może być powodem, dla którego Polacy oraz obywatele innych krajów decydują się na emigrację. Po krótkiej rozmowie nauczyciel pyta uczniów, co będzie, ich zdaniem, celem tej lekcji. Nauczyciel uzupełnia i komentuje propozycje uczniów.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst źródłowy i samodzielnie rozwiązują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Następnie nauczyciel przypomina zasady tworzenia i stosowania czasu przyszłego futur simple. Przy pomocy tabliczek ścieralnych uczniowie utrwalają formy czasu przyszłego. Nauczyciel wypowiada bezokolicznik i zaimek osobowy, uczniowie zapisują odmieniony czasownik na tabliczce i na dany znak pokazują nauczycielowi. Nauczyciel koryguje błędy. W każdej rundzie jeden z uczniów wymawia odmieniony czasownik.
Nauczyciel zadaje uczniom pytanie, do jakich krajów Polacy najchętniej emigrują i dlaczego. Wysłuchuje odpowiedzi uczniów, a następnie proponuje pracę z katalogiem interaktywnym oraz zadania do multimedium.
Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy. Informuje uczniów, że mają się przygotować do dyskusji za i przeciw emigracji. Zadanie pierwszej grupy polega na przygotowaniu argumentów za, a drugiej – przeciw. Nauczyciel określa czas na przygotowanie. Przed rozpoczęciem dyskusji nauczyciel ustala z uczniami zasady, według których będzie ona prowadzona (nie należy przerywać wypowiedzi innych uczestników, trzeba przestrzegać czasu wyznaczonego na wypowiedź itp.). Uczniowie dyskutują, przedstawiając na zmianę argumenty za i przeciw. Nauczyciel moderuje dyskusję. Po odbytej dyskusji nauczyciel prosi jednego lub kilku uczniów o jej podsumowanie. Jeśli to potrzebne, uzupełnia informacje. Następnie prosi uczniów, by zastanowili się, jakie teraz jest ich stanowisko, które argumenty ich przekonały. Zarządza głosowanie: kto jest za, a kto przeciw. W zależności od wyniku głosowania nauczyciel wskazuje zwycięską grupę, której argumenty były bardziej przekonujące.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie lekcji, nauczyciel zadaje uczniom pytania podsumowujące:
Quels sont les avantages / les inconvénients de l’expatriation ?
Si un jour tu prends la décision de quitter ton pays, tu iras où et pourquoi ?
Quels sont les pays où il fait bon vivre ? Pourquoi ?
Quelles informations donneras‑tu à un francophone qui se prépare à venir vivre en Pologne ?
Praca domowa:
Ćwiczenie 7. i 8. Z bloku Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
tabliczki ścieralne
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane do powtórki nazw krajów i narodowości. Uczniowie mogą również posiłkować się niniejszym materiałem podczas zajęć dotyczących planów na przyszłość.