Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Kinga Mądraszewska
Przedmiot: język obcy nowożytny nauczany jako drugi (język francuski)
Temat zajęć: Je vais te faire découvrir la Pologne
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
podaje francuskie nazwy polskich regionów;
określa, jaki typ krajobrazu dominuje w danym regionie;
zna konstrukcję faire faire quelque chose à quelqu’un;
opowiada o regionie, w którym mieszka.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
samodzielnie wybiera najbardziej interesujące go rejony Polski i zachęca do odkrywania swojego kraju.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: znane słowa w nowym kontekście, tabela leksykalna;
strategie kognitywne: test wyboru, ocena prawdziwości zdań, łączenie w pary, łączenie tekstu z ilustracją, uzupełnianie tekstu, dyktando (pisanie ze słuchu);
strategie kompensacyjne: domyślanie się znaczenia wyrazów na podstawie ich podobieństwa do innych języków;
strategie społeczne: współpraca z rówieśnikami.
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: czytanka, mapa interaktywna;
metoda aktywizująca: ćwiczenia przedmiotowe;
metoda programowa: przy użyciu nowych technologii.
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w parach, praca w niewielkich grupach
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu, rzutnik/tablica interaktywna, smartofny/tablety
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel podaje uczniom temat i cele lekcji. Następnie prosi ich, by spróbowali podać jak najwięcej znanych im słów, którymi można opisać rozmaite polskie krajobrazy (np. la mer, les lacs, les arbres etc.). Nauczyciel prosi o zapisanie wymienionych przez uczniów słów do zeszytu.
Faza realizacyjna:
Prowadzący zajęcia prosi uczniów, aby samodzielnie zapoznali się z treścią kartki pocztowej w Coin lecture. Ćwiczenia dotyczące rozumienia tekstu wykonywane są na forum (uczniowie po kolei podają odpowiedzi do kolejnych przykładów według zasady jeden uczeń – jedna odpowiedź). Następnie nauczyciel wyjaśnia uczniom nowe zagadnienie gramatyczne. Po wykonaniu ćwiczenia dotyczącego tłumaczenia zdań każdy uczeń ma za zadanie wymyślić trzy zdania (jedno w czasie teraźniejszym, jedno w czasie przeszłym i jedno w czasie przyszłym bliskim) przy użyciu nowej konstrukcji. Dodatkowo nauczyciel zachęca, by uczniowie wykorzystali do tego celu słownictwo zawarte w kąciku leksykalnym.
Kolejny etap polega na pracy z multimedium. Uczniowie dobierają się w pary w taki sposób, aby dwójki nie tworzyły osoby siedzące ze sobą w ławce. Każda para zapoznaje się z charakterystyką trzech typów krajobrazów oraz z jednym, wskazanym przez nauczyciela województwem. Jeżeli klasa nie liczy wystarczającej liczby osób - para otrzymuje do opracowania więcej niż jeden region. Uczniowie zapoznają się z opisem województwa, a następnie - przy użyciu smartfonów - wyszukują jedną dodatkową atrakcję turystyczną, która znajduje się w danym regionie. Po wykonaniu zadania uczniowie wracają na swoje miejsca i referują koledze/koleżance z ławki, co można odkryć w przydzielonym im województwie. Następnie chętni uczniowie opowiadają o tym, czego dowiedzieli się od kolegi/koleżanki z ławki w taki sposób, aby każde województwo zostało przedstawione na forum.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozwiązują ćwiczenia z bloku Sprawdź się. Poprawność wykonania zostaje sprawdzona na forum. W przypadku niejasności nauczyciel objaśnia problematyczne kwestie.
Praca domowa:
Uczniowie pracują samodzielnie z mapą interaktywną. Zapoznają się z opisem każdego województwa i rozwiązują ćwiczenia.
Materiały pomocnicze:
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Mapa interaktywna może zostać wykorzystana podczas lekcji wprowadzającej lub powtarzającej zagadnienie kierunków świata. Można ją również wykorzystać w trakcie zajęć dotyczących turystyki i podróżowania.