Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Anna Dubaniowska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Les animaux sauvages des quatre coins du monde
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, szkoła ponadpodstawowa, klasa II, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
kompetencje cyfrowe
Cele operacyjne:
Uczeń:
analizuje dłuższy tekst źródłowy,
nazywa i opisuje dzikie zwierzęta oraz ich części ciała,
tworzy opisy zwierząt oraz parków zoobotanicznych, wykorzystując zaimki względne złożone.
Cele motywacyjne:
Wzbudzenie zainteresowania endemicznymi gatunkami zwierząt. Zachęcenie uczniów do zadawania pytań na temat zwierząt.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, tabele gramatyczne, grupowanie informacji
strategie kognitywne: wybór odpowiedniej opcji w zdaniu, wstawianie wyrażeń do tekstu, prawda‑fałsz, parowanie, grupowanie, łączenie audio z tekstem
strategie kompensacyjne: wykorzystanie języka ojczystego oraz innych znanych języków obcych do zrozumienia znaczenia słów
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: opis i wyjaśnienie
metoda aktywizująca: blended learning
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w grupach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer, tablica interaktywna, tablety/smartfony
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcia zwierząt opisanych w Coin lecture (kameleon, lemur, kagu itd.). Uczniowie próbują nazwać pokazane zwierzęta. Nauczyciel pomaga, podpowiadając, jeśli nazwa jest podobna do tej w języku polskim. Następnie uczniowie formułują hipotezy na temat miejsc, w których pokazane zwierzęta występują. Nauczyciel komentuje hipotezy uczniów i je uzupełnia.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst źródłowy i samodzielnie rozwiązują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Następnie uczniowie analizują słownictwo z kącika leksykalnego. Nauczyciel proponuje ćwiczenie utrwalające słownictwo. Ćwiczenie wzorowane jest na grze Taboo. Nauczyciel rozdaje uczniom przygotowane wcześniej karty z nazwami zwierząt lub części ciała. Uczniowie opisują dane zwierzę, pamiętając o tym, jakich słów nie mogą użyć w opisie. Przykład karty: AIGLE (oiseau, voler, bec). Pozostali uczniowie odgadują zapisane słowa.
Następnie nauczyciel wyjaśnia zasady stosowania zaimków względnych złożonych. Proponuje jedno ćwiczenie w celu utrwalenia tych zasad (np. polecenie 5). Każdy uczeń losuje nazwę dzikiego zwierzęcia i ma za zadanie opisać je w formie zagadki, wykorzystując zaimki względne. Uczniowie odczytują zagadki na forum klasy.
Nauczyciel proponuje pracę z katalogiem interaktywnym oraz zadania do multimedium.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie lekcji, nauczyciel zadaje uczniom pytania podsumowujące. Przykładowe pytania:
Quels animaux emblématiques de Madagascar/de la Nouvelle‑Calédonie/de Pologne connaissez‑vous ?
Comment s’appelle la partie du corps grâce à laquelle les oiseaux volent ?/avec laquelle les oiseaux mangent ?/qui couvre la peau des oiseaux ?
Quels reptiles pouvez‑vous nommer ?
Quels animaux carnivores/herbivores pouvez‑vous nommer ?
Praca domowa:
Ćwiczenie 7. i 8. z bloku Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
karty do gry w Taboo dostosowane do tematu lekcji
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może posłużyć do ćwiczenia umiejętności porównywania. Który park jest większy, bardziej popularny, który ma więcej do zaoferowania?
Multimedium może być wykorzystane jako inspiracja do omówienia sposobów spędzania wolnego czasu.