Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Notre journal d’école
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, 8 klasa, poziom A1
Podstawa programowa
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
nazywa poszczególne części tekstu charakterystyczne dla gazetki szkolnej,
tworzy proste teksty do gazetki szkolnej (krótka relacja, ogłoszenie),
analizuje krótkie teksty, ćwicząc czytanie ze zrozumieniem w języku francuskim.
Cele motywacyjne
Uczeń:
uczeń zaspokaja potrzebę kreatywności poprzez pracę metodą projektu.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: czytanie, tablice gramatyczne, wykorzystanie dźwięku i obrazu;
strategie kognitywne: parowanie, grupowanie, test wyboru, łączenie tekstu z ilustracjami, uzupełnianie zdań, tłumaczenie, przeformułowywanie zdań.
Metody/techniki nauczania:
metody aktywizujące: blended learning, tworzenie gazetki szkolnej;
metody eksponujące: tablica gramatyczna, prezentacja;
metody programowe: przy użyciu nowych technologii;
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe, projekt.
Formy zajęć:
praca samodzielna, praca w parach, praca w grupach
Środki dydaktyczne:
komputer z możliwością odtwarzania dźwięku, tablety/smartfony, słowniki (papierowe/online)
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
PRZED LEKCJĄ:
Nauczyciel prosi uczniów, aby przed lekcją zapoznali się z blokiem tekstowym materiału – ilustracją i dialogiem, a następnie rozwiązali ćwiczenia do tych materiałów.
Prosi również, aby uczniowie przynieśli na lekcję brystol/kartki A4 oraz pisaki/kredki.
Nauczyciel wita uczniów w języku francuskim i zachęca do podzielenia się doświadczeniami z samodzielnej pracy z blokiem tekstowym. W razie pojawienia się dużych wątpliwości, nauczyciel pomaga uczniom rozwiązać kwestie, z którymi nie poradzili sobie samodzielnie.
Faza realizacyjna:
Następnie nauczyciel proponuje zapoznanie się z multimedium. Uczniowie w parach przeglądają „gazetkę szkolną” w formie prezentacji. Ich zadaniem jest przeczytanie i wysłuchanie tekstów i rozwiązanie ćwiczeń.
Główną częścią lekcji jest stworzenie minigazetki szkolnej w formie posteru. Uczniowie w małych grupach mają za zadanie stworzyć gazetkę opisującą jedno wydarzenie z życia szkoły (może być wymyślone). Na gazetce piszą krótką relację, powinni dodać też tytuł, datę, autorów i – opcjonalnie – ilustracje.
Gazetki zostają powieszone na tablicy, uczniowie przechadzają się i czytają relacje innych grup.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wskazuje kilka ćwiczeń do wykonania celem utrwalenia wiadomości.
Praca domowa:
Nauczyciel przydziela każdej grupie plakat‑gazetkę stworzoną przez inny zespół. Zadaniem domowym grupy jest wyszukanie i poprawienie ewentualnych błędów.
Materiały pomocnicze: brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Prezentacja multimedialna może zostać wykorzystana podczas lekcji o małych formach dziennikarskich lub o mediach.