Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Jadwiga Listwan
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć: Comment rédiger une invitation ?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa I liceum/technikum, poziom A1+
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
utrwala nazwy wydarzeń i imprez okolicznościowych,
redaguje proste zaproszenie,
odpowiada na zaproszenie (akceptuje, odmawia) stosując zwroty grzecznościowe.
Cele motywacyjne:
Uczeń poznaje zasady savoir‑vivre'u związane z pisaniem i wysyłaniem zaproszeń na wydarzenia okolicznościowe. Poznaje schemat i niezbędne elementy zaproszeń.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku;
strategie kognitywne: prawda fałsz, jednokrotny wybór, dedukcja;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych;
strategie społeczne: współpraca z rówieśnikami (w grupach).
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, opis;
metoda aktywizująca: burza mózgów, mapa myśli;
metoda programowa: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik).
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego, praca w parach, w mini grupach, praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu, tablety/smartfony
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcie przyjęcia weselnego, imprezy urodzinowej oraz innego wybranego wydarzenia okolicznościowego. Uczniowie opisują krótko, co widzą na zdjęciach. Nauczyciel zadaje pomocnicze pytania: co to za impreza, kto jest na zdjęciu, w co są ubrani goście, etc. Następnie nauczyciel pyta uczniów, w jaki sposób można zaprosić gości na tego typu imprezy. Oczekiwana odpowiedź: envoyer une invitation. Nauczyciel zapisuje ten zwrot na tablicy i pyta, na jakie inne wydarzenia okolicznościowe wysyła się zaproszenia. Po wysłuchaniu i zapisaniu na tablicy odpowiedzi uczniów nauczyciel wyjaśnia cele lekcji oraz podaje temat.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst źródłowy i w parach rozwiązują ćwiczenia. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania poleceń, a następnie pyta, czy uczniowie kiedykolwiek mieli okazję zredagować pisemne zaproszenie: do kogo je wysyłali, w jakiej formie, z jakiej okazji?
Następnie uczniowie zapoznają się z kącikami. W ramach utrwalenia materiału nauczyciel prosi, by każdy uczeń wypisał do zeszytu wyrażenia, które sprawiają mu trudność.
Przed przejściem do multimedium, nauczyciel pyta uczniów jakie zauważyli różnice w używanych wyrażeniach/zwrotach, gdy zwracamy się do kogoś na ty lub na Pan/Pani? Po wysłuchaniu przykładów, nauczyciel proponuje pracę z plikiem audio i zadania do multimedium.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie uczniowie pracują w parach. Uczniowie mają za zadanie napisać zaproszenie na wybrane przez siebie wydarzenie. Wszystkie szczegóły ustalają sami. Po wykonaniu zadania wszyscy wieszają zaproszenia na tablicy, aby każdy mógł przeczytać ich treść. Każdy uczeń wybiera dwa zaproszenia i na nie odpowiada; jedno akceptuje, drugie odrzuca.
Praca domowa:
Ćw. 7 i 8 z e‑materiału.
Materiały pomocnicze:
Zdjęcia różnych wydarzeń i uroczystości okolicznościowych. Kolorowy papier, kredki, flamastry.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być inspiracją do powtórzenia pytań w języku francuskim lub czasu przyszłego (futur proche, future simple).