Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Alicja Walczyna
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć: Testez vos connaissances sur l’Union européenne
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
analizuje dłuższy tekst źródłowy,
ćwiczy słownictwo związane z Unią Europejską,
umie wymienić instytucje Unii Europejskiej i określić ich rolę,
potrafi zredagować krótką wypowiedź pisemną na temat wybranej instytucji Unii Europejskiej i wymienić zalety Unii, stosując odpowiednie konektory logiczne.
Cele motywacyjne:
Zaspokaja potrzebę ciekawości (instytucje unijne, ich rola). Rozwija umiejętność wypowiedzi ustnych i pisemnych na temat piosenki.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu, grupowanie
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, uzupełnianie tekstu, grupowanie, prawda fałsz, dedukcja
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych
Metody/techniki nauczania:
metody aktywizujące: burza mózgów
metody podające: praca z tekstem źródłowym, z materiałem ikonograficznym, opis, wyjaśnienie
metody programowane: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik)
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego
praca w parach
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu, zeszyt
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów po francusku, co wiedzą na temat Unii Europejskiej (Que savez‑vous sur l’Union européenne?).
Nauczyciel proponuje uczniom, aby w parach zastanowili się nad pytaniami w części Coin connaissance w celu sprawdzenia ich wiedzy na ten temat. Następnie nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Nauczyciel sprawdza wykonanie zadania i prosi o zapoznanie się z kącikiem leksykalnym. W razie potrzeby tłumaczy słowa, które są niezrozumiałe i prosi uczniów o wykonanie ćwiczenia 4 z kącika leksykalnego.
Nauczyciel przechodzi do kącika gramatycznego. Prosi o zapoznanie się z tabelą podsumowującą użycie łączników logicznych. Następnie uczniowie wykonują ćwiczenie 5.
Nauczyciel przechodzi do pracy z katalogiem. Przed otwarciem katalogu, nauczyciel pyta się uczniów, jakie instytucje unijne już znają. Zapisuje nazwy instytucji na tablicy. Następnie dzieli uczniów na grupy, wyznaczając każdej z nich instytucje, z którymi mają się zapoznać i prosząc o przygotowanie krótkiej prezentacji.
Po przedstawieniu/wysłuchaniu prezentacji, uczniowie wykonują ćwiczenia 1‑3 podsumowujące pracę z katalogiem.
Nauczyciel proponuje uczniom obejrzenie zwiastuna lub fragmentów serialu Le Parlement, który opisuje perypetie stażysty w Parlamencie Europejskim, i zadaje pytania np. Dans quelle institution européenne se passe l’action de cette série? Est‑ce que cela vous donne envie de faire un stage au Parlement? Pourquoi?
Faza podsumowująca:
Nauczyciel zadaje serię pytań:
Quels sont les avantages de l’Union européenne ?
Quels pays membres de l’Union européenne avez‑vous envie de visiter ?
Aimeriez‑vous travailler dans une institution européenne ?
Praca domowa:
Ćw. 1 - 8 z sekcji sprawdź się – jeśli nie zostało wykonane na lekcji.
Materiały pomocnicze:
Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Katalog interaktywny może posłużyć do powtórki materiału, ale także podczas stosowania metody CLIL.