Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Anna Kowalska
Przedmiot: Język nowożytny nauczany jako drugi (j. francuski)
Temat zajęć: Je cherche un appartement à louer
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum/technikum, klasa I, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetenje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poprawnie używa liczebników porządkowych;
odczytuje treść ogłoszeń o wynajem/sprzedaż nieruchomości, rozwijając użyte w nich skróty;
opisuje mieszkanie, używając poznanego słownictwa.
Cele motywacyjne:
Uświadomienie uczniom, że znajomość prostych form językowych i odpowiednich formuł wystarczy do opisania nieruchomości na sprzedaż/wynajem.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: czytanie i słuchanie;
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie obrazu z tekstem;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów w kontekście, odgadywanie słów na podstawie definicji.
Metody/techniki nauczania:
metody podające: opis, wyjaśnienie
metody problemowe: metody dedukcyjne
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe
metody programowane: z użyciem komputera
Formy zajęć:
praca indywidualna,
praca w parach,
praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne:
komputer z możliwością odtwarzania dźwięku i z dostępem do internetu, mapa Paryża, zeszyt przedmiotowy.
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Czynności organizacyjne (powitanie uczniów, sprawdzenie obecności). Nauczyciel wita uczniów po francusku.
Nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z treściami zawartymi w bloku tekstowym, obserwują drobne ogłoszenie wynajmu nieruchomości.
Po przeczytaniu tekstu uczniowie wykonują polecenia od 1 do 4, załączone do bloku tekstowego.
Nauczyciel losowo wybiera osoby, które prosi o przedstawienie swoich odpowiedzi całej klasie.
Uczniowie przechodzą do realizacji materiału multimedialnego (prezentacja multimedialna) i wykonują dołączone do niego ćwiczenia.
Nauczyciel udostępnia uczniom wybraną przez siebie francuską stronę internetową z ogłoszeniami najmu mieszkań. Może też wydrukować wcześniej wybrane ogłoszenia. Na ich podstawie uczniowie w parach przygotowują krótkie opisy wylosowanych/przydzielonych mieszkań. Po wyznaczonym czasie czytają na głos swoje opisy. Nauczyciel komentuje i koryguje błędy.
Nauczyciel podsumowuje zebrane wiadomości, uzupełniając wcześniej zebrane informacje poprzez analizę diagramów gramatyczno‑leksykalnych.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Wybrani/chętni uczniowie kolejno rozwiązują wskazane ćwiczenia interaktywne. Pozostali uczniowie kontrolują poprawność ich wykonania. W razie pojawienia się wątpliwości, nauczyciel wyjaśnia niezrozumiałe kwestie.
Nauczyciel podkreśla, jakie kompetencje językowe uczniowie nabyli.
Praca domowa:
Ćwiczenia 7 i 8.
Materiały pomocnicze:
Ogłoszenia najmu mieszkań na francuskich stronach internetowych.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nagranie w prezentacji multimedialnej można wykorzystać do samodzielnej pracy w celu ćwiczenia umiejętności rozumienie tekstu francuskiego ze słuchu.