Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Anna Kowalska
Przedmiot: Język francuski
Temat zajęć: Je fais un échange scolaire
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa I, liceum/technikum, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
kompetencje cyfrowe.
Cele operacyjne:
Uczeń:
powtarza odmianę czasowników devoir i se sentir;
rozpoznaje i opisuje uczucia oraz emocje w języku francuskim;
redaguje tekst wpisu na blogu.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności;
kształci umiejętność tworzenia opisów stanów emocjonalnych;
rozwija umiejętności prezentacji siebie i innych osób.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe: słuchanie, czytanie, analiza materiałów audio‑wizualnych.
Strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, łączenie obrazu z tekstem, analiza danych językowych, dedukcja.
Strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów.
Metody/techniki nauczania:
Metody podające: wyjaśnienie, opis.
Metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe.
Metody problemowe: aktywizujące (burza mózgów).
Metody programowane: z użyciem e‑podręcznika, z użyciem nowych technologii.
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego,
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu, zeszyt
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita uczniów po francusku.
Nauczyciel pyta uczniów, czy piszą swoje blogi. Pytanie zadaje po francusku, może pokazać jakiś blog, aby uczniowie zrozumieli kontekst pytania. Jeśli w klasie są bloggerzy, nauczyciel pyta o temat ich witryn. Jeśli nie, to pyta, czy uczniowie czytają blogi oraz o czym można pisać na blogu.
Nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Burza mózgów. Nauczyciel umieszcza na tablicy napis émotions i zachęca uczniów, by przypomnieli sobie poznane wcześniej słowa odnoszące się do emocji i uczuć.
Uczniowie zapoznają się z treściami zawartymi w bloku tekstowym, czytają fragment bloga i obserwują jego konstrukcję. Następnie zapoznają się z ilustracją przedstawiającą emocje i uczucia, weryfikują, jakie słowa były im znane wcześniej, a które są dla nich nowe. Przypominają sobie również odmianę dwóch czasowników: devoir oraz se sentir.
Na podstawie przeczytanego tekstu uczniowie wykonują po kolei wszystkie polecenia dołączone do materiału źródłowego.
Nauczyciel pyta uczniów, czy zdarza im się odczuwać podobne emocje, w jakich sytuacjach? Jak sobie radzą z trudnymi emocjami?
Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z multimedium. Uczniowie wykonują polecenie w parach, otwierając kolejne zakładki i zapoznając się z ukrytymi treściami. Następnie rozwiązują ćwiczenia do multimedium.
Faza podsumowująca:
Na koniec uczniowie rozwiązują wskazane przez nauczyciela ćwiczenia.
Nauczyciel uzupełnia wcześniej zebrane informacje, odwołuje się do diagramów zawartych w bloku tekstowym.
Praca domowa:
Ćwiczenie 7 w e‑materiale.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium użyte w tym materiale może posłużyć jako powtórzenie leksyki przed testem sprawdzającym wiadomości, a także podczas wszelkich innych lekcji, podczas których pojawia się opis uczuć/emocji.