Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot:
Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć:
Les cartes de visite
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
posługuje się słownictwem dotyczącym nazw zawodów i miejsc pracy,
potrafi budować proste zdania, wykorzystując poznane słownictwo,
zadaje pytania za pomocą intonacji, inwersji i partykuły pytającej est‑ce que.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
korzysta ze zdobytej wiedzy, uzupełnia swoje wiadomości, co pozwala mu na podawanie bardziej dokładnych informacji na temat innych osób,
nabywa umiejętność formułowania pytań wzbogaca możliwości wypowiedzi zarówno ustnych jak i pisemnych,
nabywa umiejętność zapytania o godzinę oraz podanie odpowiedzi oraz jej zrozumienie umożliwi właściwą reakcję w wielu sytuacjach.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (skojarzenia myślowe, słowa w kontekście, grupowanie, użycie obrazu i dźwięku, powtarzanie);
strategie kognitywne (łączenie wyrazów, powtarzanie, analiza struktur gramatycznych, organizacja wiedzy);
strategie kompensacyjne (odgadywanie znaczenia słów, użycie języka polskiego);
strategie społeczne: (współpraca z innymi uczniami na tym samym poziomie językowym).
Metody nauczania:
metody podające: opis
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego,
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, tablety lub smartfony z możliwością odtworzenia gry edukacyjnej albo dostęp do sali komputerowej
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wykonuje czynności organizacyjne i wita uczniów po francusku. Prezentuje uczniom przykłady współczesnych kartonowych wizytówek i prosi, aby na ich podstawie odgadli temat zajęć. Może zapisać na tablicy propozycje francuskich nazw wizytówek i poprosić uczniów o wytypowanie prawidłowych ich zdaniem nazw, np. les cartes de visite, les cartes d'adresse, les cartes postales etc.
Faza realizacyjna:
PRACA Z TEKSTEM: Uczniowie przechodzą do pracy z blokiem tekstowym. Po przeczytaniu tekstu nauczyciel zadaje pytania sprawdzające rozumienie, np. À quoi ressemble la plus ancienne carte de visite en France ? Comment se transforment les cartes d'adresse ? Pyta również uczniów, czy korzystają z wizytówek, a następnie dopytuje, jakie informacje najczęściej się na nich znajdują współcześnie. Prosi, aby uczniowie nazwali je po francusku (np. le nom, l'adresse etc.), po czym uczniowie przechodzą do wykonania ćwiczeń 1 -3.
CZĘŚĆ GRAMATYCZNA: Nauczyciel prosi o znalezienie w tekście czytanki przykładów pytań. Przypomina zasady ich tworzenia i używania, opierając się na podawanych przez uczniów przykładach z tekstu oraz planszy z Kącika gramatycznego . Odtwarza nagrania z ćwicz. 3 i wskazuje do odpowiedzi wybranych uczniów.
CZĘŚĆ LEKSYKALNA: Nauczyciel przechodzi do omówienia planszy Exprimer la durée. Prosi uczniów o zaobserwowanie różnic pomiędzy podawaniem przedziału godzinowego a wykorzystaniem dni lub miesięcy. Uczniowie wykonują samodzielnie ćwicz. 4, sprawdzając swoje odpowiedzi i wyjaśniając ewentualne wątpliwości na forum klasowym.
MULTIMEDIUM: Nauczyciel prosi, by uczniowie samodzielnie zapoznali się z wizytówkami w katalogu multimedialnym, a następnie wykonali ćwicz. 1‑4. W celu przećwiczenia wymowy nauczyciel może prosić wybranych uczniów o przeczytanie na głos zdań z ćwicz.3. Po wykonaniu ćwicz. 4 nauczyciel proponuje dialogi w parach: jedna osoba zadaje pytania z polecenia, a druga odpowiada według tego, co zapisała.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń z sekcji Sprawdź się. Uczniowie pracują samodzielnie nad zadaniami 1 - 6. Wskazani uczestnicy lekcji podchodzą do tablicy interaktywnej i rozwiązują ćwiczenia. Zadanie 5 może zostać wykonane na głos w całym zespołem klasowym.
Do wykonania zad. 7 potrzebne będą elektroniczne szablony wizytówek. Uczniowie projektują samodzielnie swoje własne wizytówki, które posłużą następnie jako wzór do wykonania wizytówek kartonowych, na których wpisują swoje imię nazwisko oraz szczegóły dotyczące zawodu, jaki chcieliby uprawiać w przyszłości, godzin, dni oraz miejsca pracy, np. Sylwia Nowak, styliste, du lundi au samedi, de 10 h à18 h, Paris. Chętni uczniowie prezentują klasie tak wykonane wizytówki. Następnie nauczyciel zbiera je wszystkie, a wybrani uczniowie losują po jednej. Zadaniem pozostałych uczniów jest odgadnięcie, do kogo należy omawiana wizytówka dzięki zadawaniu pytań o szczegóły, np. Est‑ce que tu es dentiste ? Travailles‑tu pendant les week‑ends ?
Praca domowa:
Zad. 8. z bloku ćwiczeń interaktywnych.
Materiały pomocnicze:
przykładowe wizytówki kartonowe, elektroniczne szablony wizytówkowe, kartoniki
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Katalog interaktywny może posłużyć na wyższych etapach edukacji celem przypomnienia uczniom sposobu przedstawiania innych osób, zawodów, godzin i/lub dni tygodnia. Nauczyciel może też zaproponować pracę z katalogiem w metodzie bleanded learning - uczniowie zapoznają się z katalogiem przed lekcją, by w jej trakcie zmierzyć się bezpośrednio z ćwiczeniami.