Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Qu'est‑ce qu'il y a dans ta trousse ?
Grupa docelowa: Szkoła podstawowa, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozpoznaje nazwy przyborów szkolnych,
określa kolor przedmiotów z uwzględnieniem ich rodzaju i liczby,
wskazuje właściciela przedmiotów, stosując zaimki przymiotne dzierżawcze w pierwszej, drugiej i trzeciej osobie liczby pojedynczej.
Cele motywacyjne:
Zachęcenie uczniów do nauki kolorów, co pozwoli im na bardziej szczegółowy opis: osób, miejsc, przedmiotów etc.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (czytanie, praca z ilustracją interaktywną, tabele leksykalne i gramatyczne)
strategie kognitywne (grupowanie, parowanie, dopasowywanie, pytania testowe, wybór prawidłowej opcji w tekście, prawda‑fałsz)
strategie społeczne (współpraca z innymi uczniami)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia wyrazów)
Metody/techniki nauczania:
metody podające: pogadanka, opis, czytanka
metody programowane: z użyciem komputera
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w parach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
przybory szkolne należące zarówno do nauczyciela, jak i do uczniów, tablica interaktywna, tablety lub dostęp do sali komputerowej
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita uczniów po francusku. Kiedy uczniowie przygotują się do lekcji, nauczyciel przechadza się po klasie z kilkoma przyborami w rękach i wybranym uczniom pokazuje dany przedmiot z pytaniem np.: As‑tu un stylo ? Zadaniem uczniów jest domyślenie się, o co pyta nauczyciel na podstawie okazywanego rekwizytu. Zapytani uczniowie odpowiadają prostym zdaniem: Oui, j’ai un stylo/Non, je n’ai pas de stylo.
Faza realizacyjna:
Praca z leksyką: nauczyciel prosi uczniów, aby w ciszy zapoznali się z grafiką przedstawiającą rozmaite przybory szkolne. Następnie uczniowie proszeni są o nazwanie jak największej liczby przyborów szkolnych, jakie posiadają.
Praca z tekstem: uczniowie w ciszy zapoznają się z czytanką i w parach rozwiązują ćwiczenia do niej. Celem przećwiczenia fonetyki, nauczyciel może poprosić kilu uczniów o odczytanie kwestii na głos.
W dalszej kolejności nauczyciel wraz z uczniami analizuje tabelę dotyczącą kolorów i ich zachowania w stosunku do liczby i rodzaju rzeczownika. Następnie nauczyciel zapoznaje uczniów z tabelą dotyczącą zaimków przymiotnych dzierżawczych. Aby połączyć te wiadomości, prowadzący/a prosi uczniów, aby opowiedzieli o przyborach szkolnych swoich i swoich kolegów oraz koleżanek (C'est mon stylo noir, c'est ton stylo bleu, c'est son stylo rouge etc.).
Na koniec tej fazy lekcji uczniowie pracują w parach, zapoznając się z ilustracją interaktywną. Uczniowie samodzielnie rozwiązują ćwiczenia do materiału multimedialnego.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o rozwiązanie ćwiczeń na tablicy interaktywnej. Zadaniem pozostałych uczniów jest kontrolowanie, czy zadanie zostało wykonane prawidłowo.
Na zakończenie lekcji nauczyciel zadaje kilka pytań, na które uczniowie odpowiadają chóralnie, np.:
Qui a un stylo bleu ? (część uczniów odpowiada chórem: J'ai un stylo bleu, c'est mon stylo., a pozostali następnie: Je n'ai pas de stylo bleu.).
Przykładowe pytania:
Qui a un cahier vert ?
Qui a des crayons de couleurs ?
Qui a une colle ?
Qui a des ciseaux violets ?
Praca domowa:
Ćwiczenie 7. i 8.
Materiały pomocnicze:
Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Ilustracja interaktywna może posłużyć jako inspiracja do wykonania pracy domowej. Może zostać także wykorzystana do powtórki kolorów i przyborów szkolnych na wyższych etapach nauki.