Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Agnieszka Jarmużek
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Le kilometrage alimentaire
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa IV, poziom A2+
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
stosuje słownictwo związane z wpływem konsumpcji żywności na środowisko.
używa wyrażeń przyczyny car, parce que, puisque, comme, vu que, étant donné que, à cause de, en effet i skutku donc, alors, ainsi, c'est pourquoi, en conséquence, si bien que, w wypowiedzi ustnej i pisemnej.
opisuje wpływ wyboru środka transportu żywności na środowisko.
wyraża opinię na temat kupowania produktów sezonowych i lokalnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności poprzez rozmowę na interesujące go tematy (transport żywności i związane z nim problemy);
kształci umiejętność wyrażania swojej opinii;
kształci umiejętność konstruowania argumentów.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie i czytanie, nowe słowa w znanym kontekście, grupowanie słownictwa, schematy gramatyczne
strategie kognitywne: prawda‑fałsz, parowanie, wstawianie wyrażeń/wyrazów do tekstu, przekształcanie, dedukcja
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych, wykorzystanie języka ojczystego oraz innych znanych języków obcych do zrozumienia znaczenia słów
Metody/techniki nauczania:
metody podające: opis, wyjaśnienie
metody aktywizujące: burza mózgów, blended learning
Formy zajęć: praca indywidualna, praca w parach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne: komputer/telefon komórkowy/tablet, rzutnik
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów po francusku, czy robiąc zakupy spożywcze, biorą pod uwagę sezonowość produktów, które w danej chwili są dostępne w naszym kraju. Następnie pyta uczniów, jakimi środkami transportu są przewożone artykuły spożywcze oraz czy wiedzą, jak wygląda transport owoców egzotycznych do Polski i jak to wpływa na środowisko. Po tym wstępie nauczyciel pyta uczniów, co będzie, ich zdaniem, celem tej lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst źródłowy i samodzielnie rozwiązują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Następnie uczniowie pracują w parach, analizując i utrwalają słownictwo z kącika leksykalnego. Nauczyciel proponuje ćwiczenie utrwalające nowe słownictwo:
uczniowie losują przygotowane przez nauczyciela na karteczkach wyrażenia po polsku związane z transportem żywności – tłumaczą je na francuski.
Wypowiedzi z zad. 4 mogą posłużyć do przeprowadzenia dyskusji na temat zalet wybierania produktów lokalnych.
Następnie nauczyciel przypomina zasady użycia wyrażeń wprowadzających przyczynę i skutek na podstawie planszy w kąciku gramatycznym. Uczniowie wykonują wspólnie przypisane do kącika ćwiczenie.
Przed przejściem do części Multimedium nauczyciel pyta uczniów o zdanie na temat środków transportu oraz działań związanych z konsumpcją żywności, które są ich zdaniem najmniej korzystne dla środowiska.
Uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną i wykonują w parach przypisane do niej ćwiczenia.
W części Sprawdź się uczniowie wykonują samodzielnie zadania 1 - 6. W celu przećwiczenia wymowy nauczyciel może prosić wybranych lub chętnych uczniów o przeczytanie na głos rozwiązań zad. 3.
Na zakończenie zajęć uczniowie pracują w kilkuosobowych grupach metodą “burzy mózgów”, przygotowując punktowane listy argumentów. Następnie łączą się z następną grupą i zaznaczają na swoich listach argumenty, które się powtarzają. Postępują w ten sposób aż do opracowania jednej listy unikalnych argumentów, po czym prezentują ją nauczycielowi, a on zapisuje ją na tablicy lub wyświetla na rzutniku. Lista opracowana w ten sposób może zostać wykorzystana do przeprowadzenia klasowej debaty oraz do wykonania zad. 8 pracy domowej.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie lekcji, nauczyciel zadaje uczniom pytania podsumowujące:
À quoi consite le kilométrage alimentaire ?
Quoi faire pour protéger l’environnement en achetant des produits alimentaires ?
Quels sont les causes et les conséquences du transport des produits alimentaires ?
Praca domowa:
Ćwiczenie 6. i 7. z bloku Sprawdź się.
Materiały pomocnicze: kartki z wyrażeniami
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: Multimedium może posłużyć do powtórzenia i wzbogacenia słownictwa związanego z ochroną środowiska.