Scenariusz lekcji
Autor: Joanna Górecka
Przedmiot: Język obcy nowożytny nauczany jako drugi (język francuski)
Temat zajęć: La vie sur Mars est‑elle possible ?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa IV; poziom A2+
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje słownictwo związane z podróżami kosmicznymi i planami kolonizacji kosmosu przez człowieka;
przypomina sobie zasady nominalizacji, czyli przekształcania czasownika lub przymiotnika w rzeczownik;
wyraża możliwość wystąpienia danego zjawiska na zasadzie prawdopodobieństwa lub pewności;
opowiada o projektach kolonizacji Marsa i przedstawia swoją ocenę ich powodzenia.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości poprzez rozmowę na interesujące go tematy;
kształci umiejętność komunikowania w języku francuskim w obszarze wiedzy wyspecjalizowanej/dyskursu naukowego;
rozwija umiejętności krytycznego myślenia i argumentacji, osobiście odnosi się do tematów poruszanych na lekcji.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie, czytanie, słowa w kontekście;
strategie kognitywne: analizowanie informacji i wnioskowanie; ćwiczenia – jednokrotny i wielokrotny wybór, prawda‑fałsz, samodzielne uzupełnianie tekstów, podawanie informacji, wyszukiwanie odpowiednich struktur, dobieranie i zaznaczanie odpowiednich elementów, zadania otwarte;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów pisanych i słuchanych, rozpoznawanie synonimów i definicji;
strategie społeczne: współpraca z rówieśnikami, rozwijanie świadomości społecznej.
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym (dokument pisany i audio);
metoda praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe, studium przypadku;
metoda problemowa: metoda aktywizująca - burza mózgów, metody dedukcyjne;
metoda programowa: przy użyciu komputera, zadania interaktywne.
Formy zajęć:
praca indywidualna,
praca w parach,
praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne:
komputer,
tablety/smartfony,
tablica interaktywna.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zadaje uczniom pytania, np.: Czy słyszeliście o misji NASA, która wysłała łazika na Marsa? Czy myślicie, że człowiek zamieszka kiedyś na Marsie?
Po wysłuchaniu wybranych uczniów, nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Przystępując do fazy realizacyjnej, nauczyciel przedstawia specyfikę tekstu źródłowego, tj. jego tytuł i krótki wstęp. Następnie prosi uczniów o samodzielne zapoznanie się z tekstem źródłowym oraz rozwiązanie dołączonych do niego ćwiczeń.
Po przeczytaniu tekstu uczniowie wykonują ćwiczenia 1‑3, tj. testują swoje rozumienie tekstu i utrwalają pojęcia kluczowe.
Kolejnym etapem lekcji jest praca z nagraniem - fragmentem audycji radiowej. Audycja rozwija i uzupełnia informacje z przeczytanego tekstu, jej tematem są wyzwania i trudności związane z organizacją misji kolonizacyjnej na Marsa. Nauczyciel wprowadza nagranie, zapowiadając temat, i ukierunkowuje uwagę uczniów na kluczowe dla odsłuchu pytanie: Dlaczego na razie osiedlenie się na Marsie nie jest możliwe?
Po wysłuchaniu nagrania uczniowie wykonują zadania sprawdzające umiejętność rozumienia ze słuchu.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel sprawdza wiedzę zdobytą przez uczniów, proponując wybrane przez siebie ćwiczenia z części Sprawdź się.
Nauczyciel może rozwinąć zadanie nr 2 z części Sprawdź się i poprosić uczniów o zbudowanie zdań z czasownikami i rzeczownikami, które są wpisywane w luki.
Może także wybrać sekwencję z dialogu w zadaniu nr 6 (pytanie‑odpowiedź) i poprosić uczniów o jej zapamiętanie i odtworzenie w jak najbardziej naturalny sposób. W tym celu wybrany fragment (pytanie i odpowiedź) powinny być wcześniej odczytane przez nauczyciela.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują ćwiczenia nr 7 i 8 z katalogu ćwiczeń interaktywnych. Nauczyciel może także poprosić uczniów o przygotowanie wypowiedzi, w której wskażą i omówią wybrane parametry środowiska ziemskiego, dzięki którym ludzie mogą żyć na planecie (skład atmosfery, grawitacja, temperatura, obecność roślin, biopaliw, etc.).
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Audiobook może być wykorzystany podczas lekcji dotyczących wizji przyszłości oraz rozwoju techniki i technologii.