Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Anna Kowalska
Przedmiot:
Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć:
Salut ! Bonjour ! Bienvenue !
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, 7 klasa, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
wita się, pyta o samopoczucie i żegna się w języku francuskim,
czyta krótkie, proste dialogi oraz przetwarza je,
poznaje zaimki osobowe.
Cele motywacyjne:
Zachęcenie uczniów do wypowiadania pierwszych słów i krótkich zdań w języku francuskim. Zmobilizowanie ich do kreatywnego przetwarzania poznanych na lekcji dialogów celem tworzenia kolejnych poprawnych językowo wersji mini‑konwersacji.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (czytanie: czytanie, słuchanie)
strategie kognitywne (grupowanie, parowanie, wybieranie poprawnej opcji, szukanie intruza)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia wyrazów w kontekście)
strategie społeczne (praca w parach/grupach)
Metody/techniki nauczania:
metody podające: czytanka, tablice gramatyczne
metody programowane: z użyciem komputera
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe
metody eksponujące i aktywizujące: animacja z elementami interakcji
Formy zajęć:
praca samodzielna, praca w parach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z możliwością odtwarzania dźwięku
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita uczniów po francusku i po polsku (np. Bonjour - Dzień dobry!). Z racji, że jest to pierwsza lekcja języka francuskiego, proponuje uczniom zabawę lingwistyczną. Uczniowie stają w kole, nauczyciel trzyma piłkę/maskotkę/gąbkę lub dowolny inny przedmiot, który można sobie bezpiecznie przekazywać. Prosi uczniów, by przez chwilę zastanowili się, jakie słowa po francusku znają (dowolne, mogą być zasłyszane w reklamach, piosenkach, filmach etc., nawet jeśli będą wyrwane z kontekstu). Nauczyciel zaczyna, wymieniając słowo, którego uczniowie najpewniej nie znają (np. pokazuje na jakiś przedmiot w klasie i go nazywa). Potem nauczyciel rzuca przedmiot do wybranego ucznia. Jeśli uczeń zna słowo, to wymienia je, jeśli nie, odrzuca przedmiot nauczycielowi, a nauczyciel podaje kolejne słowo, odrzuca przedmiot do ucznia z prośbą o powtórzenie. Jeśli uczeń zna i wymieni jakieś słowo, nauczyciel powtarza je i chwali ucznia, po czym przekazuje przedmiot kolejnemu uczestnikowi zabawy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie wracają na miejsce. Nauczyciel odtwarza nagrania dialogów. Pyta uczniów, w jaki sposób mogliby się przywitać, biorąc pod uwagę godzinę, o której odbywa się lekcja. Uczniowie rozwiązują ćwiczenia. Nauczyciel zachęca ich, by podczas przenoszenia/dopasowywania elementów czytali na głos wszystkie wyrażenia.
Uczniowie powtarzają za lektorem zaimki osobowe. Nauczyciel anonsuje specyfikę zaimka on, przy czym zaznacza, że przyda się on uczniom dopiero w kolejnych lekcjach.
W trakcie oglądania animacji uczniowie powtarzają wyrażenia za lektorką. Nauczyciel może poprosić uczniów o powtarzanie wyrażeń chórem, aby zminimalizować początkowy lęk przed błędną wymową. Można również zaproponować uczniom czytanie dialogów w parach.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wspólnymi siłami wykonują ćwiczenia interaktywne. Nauczyciel wskazuje przykłady, a wybrani/chętni uczniowie podają odpowiedzi. Dodatkowo nauczyciel może poprosić uczniów o odczytywanie na głos każdego elementu ćwiczenia, tak aby położyć jak największy nacisk na wymowę.
Praca domowa:
Ćwiczenie 7. i 8.
Po powrocie ze szkoły przywitaj się z domownikami/przyjaciółmi w języku francuskim i zapytaj, co u nich. wyjaśnij, co właśnie powiedziałeś/aś i spróbuj nauczyć swoich bliskich poprawnej wymowy powitania.
Materiały pomocnicze:
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Animacja może posłużyć uczniowi do samodzielnego ćwiczenia wymowy pierwszych słów w języku francuskim. Uczeń może do niej wrócić również podczas wykonywania ćwiczeń otwartych z bloku Sprawdź się, a także w trakcie lekcji czwartej z działu Człowiek dotyczącej rejestru formalnego i nieformalnego.