Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Jadwiga Listwan
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć: Fais le programme d’une visite touristique !
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa II, liceum/technikum, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji.
Kompetencje w zakresie wielojęzyczności.
Kompetencje cyfrowe.
Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
analizuje dłuższy tekst źródłowy,
zna nazwy miejsc, obiektów w mieście,
umie utworzyć rzeczownik od czasownika (i odwrotnie),
umie przetłumaczyć element zdania z języka polskiego na język obcy,
potrafi napisać program zwiedzania (w punktach lub w zdaniach),
potrafi zredagować wpis na stronie internetowej.
Cele motywacyjne:
Zachęcenie uczniów do planowania i projektowania programu wyjazdu/wycieczki/zwiedzania (ustnie i pisemnie).
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku, grupowanie.
Strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, grupowanie, prawda fałsz, dedukcja, transformacje.
Strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych.
Metody/techniki nauczania
metoda aktywizująca: burza mózgów, blended learning,
metoda programowa: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik).
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego,
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do Internetu, zeszyt, aplikacje typu mentimeter, quizlet.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów po francusku, jak się dziś czują. Następnie sprawdza ich wiedzę, pytając, jakie miasta francuskie znają lub zwiedzili: Quelles villes françaises connaissez vous ? Quelles villes françaises avez vous visitées ? Uczniowie odpowiadają całymi zdaniami. Następnie, nauczyciel pisze na tablicy słowo: la ville i prosi o skojarzenia – burza mózgów. / Można poprosić uczniów o odpowiedzi przy pomocy aplikacji Mentimeter, a wyniki zaprezentować wszystkim uczniom. Nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z treściami zawartymi w bloku tekstowym, Na podstawie przeczytanego tekstu uczniowie wykonują po kolei wszystkie polecenia dołączone do materiału źródłowego. Nauczyciel sprawdza wykonane zadania, a następnie wyjaśnia zagadnienia gramatyczne (nominalizacja - tworzenie rzeczowników od czasowników) oraz pytań pośrednich, globalnych, a następnie prosi uczniów o wykonanie ćwiczeń. Nauczyciel pyta uczniów, jakie miejsca lubią zwiedzać, odkrywać w czasie wycieczek lub wakacji. Pyta też, czy czytają blogi o podróżach lub interesujących miejscach. Potem pokazuje im zdjęcia różnych ciekawych miejsc (zwłaszcza w miastach) i prosi uczniów o wykonania kolejnych ćwiczeń. Nauczyciel pyta uczniów, czy kiedykolwiek układali program wycieczki lub pobytu turystycznego oraz na jakie atrakcje zwracają zazwyczaj wybierając konkretny program wycieczki. Nauczyciel uruchamia materiał multimedialny.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Wybrani/chętni uczniowie kolejno rozwiązują wskazane ćwiczenia interaktywne. Pozostali uczniowie kontrolują poprawność ich wykonania. Uczniowie mają możliwość powrotu do kącika gramatycznego, celem przypomnienia reguł tworzenia rzeczowników od czasowników. Natomiast w kąciku leksykalnym mogą sobie przypomnieć nazwy miejsc, które najczęściej zwiedza się w czasie wycieczek lub podróży. Na koniec nauczyciel może zadać uczniom kilka pytań:
Quelle ville française voudriez vous visiter et pourquoi ?
Quels endroits visitez vous le plus souvent en voyage ?
Préférez vous les séjours touristiques de trois jours ou plus longs ? Pourquoi ?
Praca domowa:
Ćw. 7 oraz ćw. 8 z e‑materiału – jeśli nie zostały wykonane na lekcji.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Prezentacja multimedialna może posłużyć jako inspiracja do rozmowy o imprezach kulturalnych odbywających się na Lazurowym Wybrzeżu lub wyborze szkoły językowej na wakacje.