Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot:
Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć:
Je suis écolo !
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, 7 klasa, poziom A1
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
posługuje się podstawowymi czasownikami związanymi z eko‑gestami,
formułuje rady dotyczące zachowań proekologicznych,
decyduje, które czynności są ekologiczne, a które nie są.
Cele motywacyjne:
Uświadomienie uczniom, jak ważny jest temat ekologii. Zwrócenie uwagi na fakt, że nie jest to temat prosty do omówienia w języku obcym, ale – posługując się już nabytą wiedzą – uczniowie będą w stanie zrozumieć i samodzielnie sformułować proste wypowiedzi z tego zakresu.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku, grupowanie,
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, grupowanie, prawda‑fałsz.
Metody/techniki nauczania:
metoda programowana: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik),
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym.
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w parach, praca w grupach
Środki dydaktyczne:
e‑materiał, komputer z możliwością odtwarzania dźwięku, tablica interaktywna, tablety lub dostęp do sali komputerowej
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita uczniów po francusku. Następnie może im pokazać kilka symboli związanych z ekologią (symbol recyklingu, żywności bio itd.) i pyta, czy domyślają się, czego będzie dotyczyć lekcja.
Faza realizacyjna:
Praca z tekstem: Uczniowie proszeni są o odsłuchanie tekstu źródłowego dotyczącego definicji eko‑gestów oraz ich przykładów w codziennym życiu. Sprawdzają nieznane słowa w słowniku lub zwracają się do nauczyciela o wyjaśnienie niezrozumiałych zwrotów. Następnie samodzielnie rozwiązują ćwiczenia do tekstu, wykorzystując ukrytą transkrypcję.
Uczniowie wraz z nauczycielem analizują planszę w Kąciku leksykalnym i wykonują ćwiczenia. Następnie pracują w parach: jedna osoba zadaje pytanie Quels éco‑gestes est‑ce que tu mets en place ? , druga opowiada o dwóch‑trzech eko‑gestach, które wciela w życie. Następnie zamieniają się rolami. Uczniowie przyglądają się odmianie czasownika éteindre. Chętna/wybrana osoba podaje przykłady zdań z użyciem czasownika.
Uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną, a następnie wykonują ćwiczenia. Ćwiczenie trzecie mogą wykonać w parach. W ramach ćwiczenia dodatkowego uczniowie mogą dobrać się w pary lub większe grupy: jedna osoba opowiada o sposobach, w jaki dba o środowisko, a druga/reszta udziela jej porad w trybie rozkazującym, wykorzystując słownictwo zawarte w ilustracji.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują ćwiczenia 1‑6 w sekcji Sprawdź się. Wybrane/chętne osoby rozwiązują zadania na tablicy interaktywnej, podczas gdy pozostali naprowadzają je na poprawne odpowiedzi. Uczniowie utrwalają nowe słownictwo, dzięki któremu będą w stanie wykonać ćwiczenia 7 i 8.
Praca domowa:
Wykonanie ćwiczeń 7 i 8 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Ilustracja może posłużyć jako przypomnienie słownictwa związanego z ekologią na późniejszym etapie nauki.