Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Joanna Chwalisz
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć: Les dangers du mode de vie sédentaire
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa III; poziom A2+; również klasy dwujęzyczne wykorzystujące metodę CLIL
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
opowiada o zagrożeniach płynących z siedzącego trybu życia;
tworzy rzeczowniki od czasowników i przymiotników według zasad nominalizacji;
wyraża swoje zdanie na temat zagrożeń płynących z siedzącego trybu życia.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości poprzez uzyskiwanie informacji na temat zdrowia;
kształtuje umiejętność tworzenia wypowiedzi na temat swoich doświadczeń;
zaspokaja potrzebę komunikacji poprzez tworzenie wiadomości e‑mail;
doświadcza samodzielności w swobodniejszym operowaniu językiem poprzez umiejętność tworzenia rzeczowników odczasownikowych i odprzymiotnikowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie i czytanie;
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie obrazu z tekstem, analiza danych językowych, dedukcja;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych.
Metody/techniki nauczania:
metody podające: opis, wyjaśnienie, instrukcja;
metody problemowe: tworzenie skojarzeń, metody dedukcyjne, burza mózgów, mapa myśli, diagram, dyskusja, metoda 7 kapeluszy, stacje uczenia się;
metody praktyczne: praca z tekstem źródłowym, z fotografią i infografiką, praca z prezentacją/katalogiem, ćwiczenia przedmiotowe pisemne i ustne;
metody programowane: z użyciem komputera, z użyciem tablicy multimedialnej.
Formy zajęć:
praca w parach,
praca indywidualna,
praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do Internetu i możliwością odtwarzania dźwięku,
tablica biała i tablica interaktywna/projektor,
telefony lub tablety z dostępem do słownika online,
zeszyt,
kartki papieru,
flamastry.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pokazuje uczniom wyszukane przez siebie przed lekcją zdjęcia lub ilustracje prezentujące ludzi w pozycji siedzącej w różnych sytuacjach w ciągu dnia i zadaje pytanie, czy codzienność uczniów wyglądają podobnie.
Uczniowie odpowiadają, a nauczyciel dopytuje, ile czasu dziennie poświęcają na daną czynność i zapisuje wyniki liczbowe na tablicy.
Nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji, następnie wspólnie z uczniami odczytuje ciekawostkę otwierającą e‑materiał.
Faza realizacyjna:
Uczniowie komentują ciekawostkę, odnosząc się do znanych im projektów i akcji szkolnych związanych ze zdrowiem, np. Wiem, co jem, owoce/mleko w szkole itp. i szukają francuskiego odpowiednika akcji aktywizującej młodzież Bougez+.
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym.
Uczniowie na podstawie zdobytej dotychczas wiedzy próbują domyślić się znaczenia nowego słownictwa lub przypomnieć sobie słowa i wyrażenia znane z poprzednich lat nauki.
Uczniowie wykonują polecenia do tekstu źródłowego indywidualnie lub w parach. Po sprawdzeniu ćwiczeń nauczyciel prosi wybranych lub chętnych uczniów o opowiedzenie w kilku prostych zdaniach, czym jest siedzący tryb życia, jakie ryzyko jest z nim związane oraz jak można takim sytuacjom zapobiegać.
Uczniowie w małych grupach komentują podane w tekście nowoczesne rozwiązania polegające na wprowadzaniu do biur lub szkół ruchomych biurek lub bieżni stacjonarnych.
Nauczyciel zapowiada pracę z multimedium, wprowadzając je, poprzez wspólne podsumowanie pracy z tekstem i zapisanie na tablicy wymienionych w nim nazw chorób, w postaci mapy myśli.
Następnie uczniowie wykonują ćwiczenia 1‑2 na rozumienie ze słuchu i rozumienie tekstu katalogu.
Przed wykonaniem ćwiczeń 3. i 4. nauczyciel wraz z uczniami, korzystając z multimedium, drogą dedukcji wprowadza i wyjaśnia zasady tworzenia rzeczowników od czasowników i przymiotników, a następnie objaśnia diagram.
Uczniowie wykonują w zeszytach diagramy jako notatkę z lekcji, wpisując w nich głównie przykłady z tekstu wstępnego oraz multimedium.
Uczniowie wykonują ćwiczenia z działu Sprawdź się na utrwalenie słownictwa z lekcji oraz przypomnienie zagadnień gramatycznych.
Faza podsumowująca:
Uczniowie podsumowują wiadomości z lekcji, stosując metodę „7 kapeluszy”. Każdy uczeń losuje kartkę o określonym kolorze. Każdy kolor jest związany z daną chorobą przedstawioną w katalogu (nauczyciel narzuca uczniom kolory, przyporządkowując je do wybranej choroby). Uczniowie, którzy wylosowali kartkę w tym samym kolorze, podają ustnie przyczyny i skutki danej choroby.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują zadania 7. i 8. z części Sprawdź się.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może posłużyć do przygotowania lekcji metodą stacji. Nauczyciel może podzielić uczniów na małe grupy lub pary i poprosić o pracę z wybranym slajdem z katalogu polegającą na przygotowaniu do niego zadań w postaci zagadek, quizu, rebusu lub krzyżówki. Następnie uczniowie wspólnie z nauczycielem mogą przygotować w sali stacje z zadaniami, a także samodzielnie lub w parach wykonywać zadania stworzone przez kolegów i koleżanki. W ten sposób pokażemy w praktyce, że nauka w szkole nie musi odbywać się poprzez ciągłe siedzenie w ławkach, co jest powiązane z tematem lekcji.
Opisy chorób można ćwiczyć poprzez definicje zastosowane w formie zagadek ustnych.
Porady dotyczące aktywności fizycznych można zaaranżować w formie scenek konsultacji medycznych lub minidialogów między przyjaciółmi.
Na kolejnej lekcji chętni uczniowie mogą zaprezentować swoje zadanie domowe (ćwiczenie 7.) i urządzić głosowanie, które prace zostaną wybrane do szkolnego etapu konkursu Dis‑moi dix‑mots.